''Seçimlere mum ışığı gölgesi düşmesin''

Elektrik Mühendisler Odası (EMO), elektrik kesintilerine ilişkin artan tartışmaların seçim güvenliğine yönelik kaygıları artırdığının altını çizerek, ''Seçimlere mum ışığı gölgesi düşmesin'' uyarısı yaptı.

''Seçimlere mum ışığı gölgesi düşmesin''
05 Haziran 2015 Cuma 09:10


Yazılı bir açıklamada bulunan EMO, "7 Haziran seçimlerine ne yazık ki 31 Mart 2015 tarihinde tüm Türkiye`de yaşanan 10 saatlik elektrik sistemindeki çökmenin gölgesi altında gidiyoruz" dedi ve hükümetin bugüne dek geçen 31 Mart'ta Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintilerinin sebeplerini tam olarak açıklanadığına dikkat çekti.

Seçim Bilişi Sistemi (SEÇSİS) ismi verilen elektronik seçim sisteminin Adalet Bakanlığı'nın Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ile bağlantılandırılmış olmasının sistem güvenliğini daha sorgulanır hale getirdiğini belirten EMO açıklamasında, "Seçimlerde kullanılan elektronik seçim sistemine ilişkin yıllardır dile getirilen sorunların üzerine bir de 'elektrik kesintisi', 'elektrik sistemine saldırı' kaygısı eklendi" dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız`ın seçim günü elektriklerin kesilmeyeceğine ilişkin "helikopterle elektrik kesintisi olmaması için denetim yapılacağı" açıklamasını da, "Nükleer santrala uçak çarpması durumunda güvenlik testi ne kadar inandırıcı ise işte ancak o kadar güven vericidir" diye nitelendirilen EMO açıklamasında şu uyarılar yapıldı:

"Bu nedenle olası bir elektrik kesintisi durumunda, jeneratör ve yedek güç kaynaklarının devreye girmediği her yerde seçimlerin yenilenmesi gerekmektedir. Seçimlerin güvenliği için bugüne kadar canla başla çalışan enerji alanındaki üyelerimiz başta olmak üzere tüm çalışanları göreve çağırıyoruz."
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×