Rusya’dan ilk çeyrekte 70 milyar dolar kaçtı

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç, Ukrayna’da yaşanan kriz nedeni ile Batı ile bozulan ilişkilerin ekonomik büyümeyi etkileyeceğini ve özellikle de nakit çıkışını hızlandıracağını söyledi.

Rusya’dan ilk çeyrekte 70 milyar dolar kaçtı
26 Mart 2014 Çarşamba 01:53

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç, Ukrayna’da yaşanan kriz nedeni ile Batı ile bozulan ilişkilerin ekonomik büyümeyi etkileyeceğini ve özellikle de nakit çıkışını hızlandıracağını söyledi. İlk çeyrekte kaçan paranın 70 milyar doları bulmasını beklediklerini ifade eden Klepaç, bunun 2008 kriz sonrası en büyük rakam olduğu uyarısında bulundu.

ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının ekonomik açıdan anlamı olmadığını ifade eden Klepaç, ancak negatif algının ekonomik büyüme ve nakit çıkışı üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Rusya’dan ilk 3 ayda çıkan para 2013’de toplan 62,7 milyar doları bulan çıkıştan daha fazla. Rusya Merkez Bankası verilerine göre 2008 krizinde sadece son çeyrekte Rusya’dan 132,1 milyar dolar çıkmıştı.

Klepaç, Şubat ayında yaptığı değerlendirmede tüm yıl için 35 milyar dolar çıkış beklediklerini ifade etmişti. Uluslar arası derecelendirme kuruluşları Rusya’nın notunu düşürürken, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının mali faturasının artmasından endişe ediliyor.

İLK ÇEYREKTE SIFIR BÜYÜME

2014’de toplam nakit çıkışı konusunda öngörüde bulunmak istemeyen Klepaç, “Rusya ekonomisi ilk çeyrek için sıfır büyüme gerçekleştiriyor. Ocak ayında yüzde 0,1 ve Şubat ayında da yüzde 0,3 büyüme olmuştu. Ancak ekonomik durgunluktan çıktığımızı söylemek için henüz erken.” değerlendirmesinde bulundu. Geçen yıl yüzde 1,3 büyüyen Rusya’nın 2014’de de en azından bu rakamı yakalaması bekleniyor.

Mart ayında enflasyon rakamlarının yüzde 0,9 yaklaşık yüzde 1’e yaklaştığını kaydeden Klepaç, “Şubat ayında yüzde 0,7 enflasyon gerçekleşti. Yıllık enflasyon rakamları yüzde 7 civarında olabilir.” dedi. Hükümet yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 5 olarak öngörmüştü. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×