Rusya Maliye Bakanı Siluanov:

- "Petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan yükselişe rağmen piyasalarda temel değişiklikler yaşanmadı"

Rusya Maliye Bakanı Siluanov:
09 Haziran 2016 Perşembe 15:23

MOSKOVA (AA) - Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, son dönem petrol fiyatlarındaki yükselişin, piyasa yapısındaki temel dinamikleri değiştirmediğini söyledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da hükümet toplantısında konuşan Siluanov, petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan yükselişe rağmen piyasalarda temel bir değişimin yaşanmadığını ve sürecin dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Petrol fiyatlarının, Kanada’da yaşanan orman yangınlarının yanı sıra Nijerya, Irak ve Libya’dan gelen istikrarsız petrol arzı nedeniyle yükseldiğini ifade eden Siluanov, “Bu nedenle mali planlamamızı bu durumları dikkate alarak yapmamız gerekiyor.” dedi.

Son dönemde varil başına 30 dolar seviyelerine kadar gerileyen petrol fiyatları, bu yıl mayıs ayından itibaren yükselişe geçerek 52 dolar seviyesine kadar yükseldi. Petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte dolar/ruble paritesi nisan ayından bu yana en düşük seviyesine geldi. Rus hükümeti, 2016 yılı bütçe planlamasında petrol fiyatlarının varil başına 50 dolar seviyesinde seyredeceğini öngörmüştü.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×