'Psikolojik rahatsızlıkları, kişilik zayıflığı olarak algılamak doğru değil'

Prof. Dr. Kemal Sayar, psikolojik bir rahatsızlık yaşamanın kişilik zayıflığı gibi algılanmasının doğru olmadığını belirterek, "Herkes hayatının belli dönemlerinde kendini güçlü ve iyi hissedebilir.

'Psikolojik rahatsızlıkları, kişilik zayıflığı olarak algılamak doğru değil'
06 Ocak 2014 Pazartesi 13:58

Prof. Dr. Kemal Sayar, psikolojik bir rahatsızlık yaşamanın kişilik zayıflığı gibi algılanmasının doğru olmadığını belirterek, "Herkes hayatının belli dönemlerinde kendini güçlü ve iyi hissedebilir. Belli dönemlerinde de zayıf düşebilir." dedi.

Sayar, Moral FM’de yayınlanan Hatice Kübra Tongar’ın sunduğu Kadınca Kararınca programına konuk oldu. İnsan ruhunun derinliklerine her şeyden fazla ilgi duyması nedeniyle psikiyatri alanını seçtiğini ifade eden Sayar, özellikle son yıllarda psikolojik destek almanın yaygınlaşmasını değerlendirdi. Sayar, "Ruh acısı hiçbir acıya benzemez, sürekli devam edebilir bu nedenle acıyı dindirmenin yolları aranmalı." tavsiyesinde bulundu. Büyükşehirlerde yaşayan insanların ruh sağlığı açısından daha fazla sorun yaşadığını aktaran Sayar, kent hayatının psikolojiyi bozduğunu vurguladı. Büyük kalabalıklar içinde yaşayan insanların çok daha fazla stres içinde olduklarını söyleyen Psikiyatrist Sayar, "Kent hayatında yaşayan insanlar sevdiklerine bile yeterince vakit ayıramıyor." ifadesini kullandı. Modern hayatın içinde sürekli bir telaş içinde olmanın da ruh sağlığını tehlikeli duruma getirdiğini işaret eden Sayar, acele etme duygusundan uzaklaşmak gerektiğine dikkat çekti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×