Oyun fuarı kapılarını açtı

- Oyun sektörünü meraklılarıyla buluşturan "e-gameshow-Oyun Yazılım ve Donanımları Fuarı" açıldı - ASO Başkanı Özdebir: - "Ankara'nın gelişen sektörlerden bir tanesi olan oyun sektörü olarak, Oyun Vadisi'ni kaçırmamız lazım"

Oyun fuarı kapılarını açtı
02 Haziran 2016 Perşembe 13:28

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara'nın, sahip olduğu potansiyelle Oyun Vadisi oluşturma fırsatını kaçırmaması gerektiğini söyledi.

ATO Congresium'da düzenlenen "e-gameshow-Oyun Yazılım ve Donanımları Fuarı" açıldı.

Özdebir, fuar açılışında yaptığı konuşmada, yazılımın ülke ekonomileri için büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Dijital devrimle yeni ticari alanların ortaya çıktığını belirten Özdebir, "Oyun denilince insanlar biraz hafife alıyor, oyun ciddi bir iş. Oyun ve yazılım önemli bir ekonomik faaliyet. Türkiye olarak daha biz bu işin başındayız. Eğer kod yazmayı bilmiyorsanız geleceğin dünyasında yeriniz yok." ifadelerini kullandı.

Özdebir, Ankara'nın en fazla teknokente sahip il olduğuna dikkati çekerek, "Ankara'nın gelişen sektörlerden biri olan oyun sektörü olarak, Oyun Vadisi'ni kaçırmamız lazım. Bunu sizler yapabilecek kabiliyettesiniz." dedi.

ATİS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül de fuarın geçen yıla göre iki kat büyüdüğüne işaret etti. Fuara 75 oyun geliştirici firmanın katıldığını belirten Aygül, gelecek yıldan itibaren fuarı diğer ülkelerin gündemine dahil etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Semor Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Kuleyin de bu yılki hedeflerine ulaşmaları halinde organizasyonun dünyadaki ilk 20 etkinlik haline geleceğini, ancak bununla yetinmeyip ilk 10'u hedeflediklerini belirtti.

- Birbirinden renkli etkinlikler

Türkiye'de en yüksek katılım gören oyun yazılım ve donanım fuarı e-gameshow, uluslararası nitelik kazanma hedefiyle bu yıl sektördeki yerli ve yabancı aktörlerle oyunseverleri buluşturuyor.

"Yaşamın Sırrı Oyunda Gizli" temasıyla gerçekleştirilen fuar, 5 Haziran'a kadar gezilebilecek.

Fuarda katılımcı ve ziyaretçilere, çeşitli turnuva, yarışma, konferans, panel, seminer ve etkinliklerden oluşan zengin bir içerik sunulacak.

Fuarın en renkli etkinliklerinden birini Cosplay Yarışması oluşturuyor. Katılımcılar, kendi yaptıkları kostüm ve aksesuarlarla oyun karakterlerine bürünecek. Yarışmacılar ortaya koyacakları performanslarla uluslararası jüriyi etkilemeye çalışacak.

Oyunseverleri favori oyun kahramanlarına dönüştüren Red Bull Shape Shifters da fuara renk katacak.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin oluşturduğu takımlar ise HacKIDhon'da (Çocuklar Arası Açık Kaynak Kod Maratonu) hünerlerini sergileyecek. Takımlar, en iyi akıllı cihazın elektronik tasarımını ve kodlamasını geliştirmek için çaba harcayacak.

Dijital Oyun Konsolları Müzesi'nin nostalji sergisinde oyunun tarihinde zaman yolculuğu yapılabilecek.

Simülasyon ve Oyun Teknolojileri Konferansı kapsamında, alanında önde gelen isimler Oyun Geliştirmede Yeni Teknikler, Sanal Gerçeklik, Oyun Yayıncılığı, Oyun Tekniklerinin Eğitimde Kullanımı, Simülasyon ve Oyunlar, Mobil Oyunların Gelişimi konularında sunumlar yapılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×