Ordu - Giresun Havalimanı yarın açılacak!

Ordu'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla açılışı yarın gerçekleştirilecek olan Ordu-Giresun Havalimanı iki kentin 51 yıllık hasretini dindirecek.

Ordu - Giresun Havalimanı yarın açılacak!
21 Mayıs 2015 Perşembe 15:25


Ordu'nun Gülyalı İlçesi'nde yapımı son bulan Türkiye'de ve Avrupa'da deniz üzerine dolguyla yapılan ilk, dünyada ise üçüncü havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla  yarın saat 14.00'te düzenlenecek olan resmi törenle açılışı gerçekleşecek. Açılışın görkemli olması için yarın sabahtan itibaren Ordu kent merkezi ve 19 ilçeden vatandaşlar araçlarla ücretsiz olarak havalimanına taşınacak. 

Ordu'ya havaalanı yapılması ilk olarak 1964 yılında dönemin Bayındırlık Bakanı ve CHP Ordu Milletvekili olan Arif Hikmet Onat tarafından gündeme getirildi. 1987'de  dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı ANAP Ordu Milletvekili Şükrü Yürür'ün girişimiyle Ünye İlçesi'ne havaalanı yapılması için çalışma başlatıldı. Şu anki parayla 6.4 milyon TL'ye ihale edilen, 5 milyon TL harcanan  havalanı çalışması 1991 yılında başladı. Pistin betonu dökülerek çevresinin tel örgüsü yapılan havaalanı, ödeneksizlik sebebiyle 1993 yılından bugüne atıl durumda bırakıldı. 

Ordu ve Giresun illerine ortak hizmet verecek havaalanı için ilk somut adım dönemin Ordu Valisi Mustafa Malay tarafından başlatıldı. Ordu ve Giresun'da düz arazi bulunamadığı için Gülyalı İlçesi'nde denize dolguyla havaalanı yapımı planlandı. Ordu Valiliği bünyesinde kurulan bir vakıf vasıtasıyla havaalanı yapımı için 1993 yılında halktan para toplandı. Toplanan paralarla 200 metrelik mendirek yapıldı. Yardım ve bağışlarla toplanan para bitince mendirek atıl vaziyette kaldı. 1998 yılında DHL Genel Müdürlüğü Yatırım programına alınan havalimanı 2001'de Başbakanlık yatırım programından çıkarıldı.   

2011 milletvekili genel seçimlerinde Ak Parti'den Ordu Milletvekili seçilen eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu-Giresun Havalimanı'nın yatırım programına alınması için girişimde bulundu. 2011 seçimlerinde dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ordu'da düzenlenen mitingde Ordu-Giresun Havalimanı'nın yapılacağını müjdeledi.

TEMELİ TEMMUZ 2011'DE ATILDI

Temel, Temmuz 2011'de atıldı. 1964 yılından itibaren gündemde olan Ordu-Giresun Havalimanı için yaklaşık 350 milyon TL harcandı. Havalimanı yapımı için gece gündüz çift vardiya halinde günde 2 bin sefer kamyonla denize 36 milyon ton taş taşınarak döküldü. 45 metre genişliğinde, 3 bin 200 metrelik pistiyle uluslararası standartlarda yapılan havalimanında Türkiye'de ilk kez uygulanan 'stone mastic asfalt' çalışması uygulandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×