OECD'ye göre göç Avrupa'ya yarıyor

Almanya’ya akın etmesinden endişe edilen “fakir göçmenlerin” birçok soruna yol açacağını iddia edenlerin aksine, bunun tam tersini düşünenler de var.

OECD'ye göre göç Avrupa'ya yarıyor
13 Ocak 2014 Pazartesi 14:18

Almanya’ya akın etmesinden endişe edilen “fakir göçmenlerin” birçok soruna yol açacağını iddia edenlerin aksine, bunun tam tersini düşünenler de var. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) raporuna göre, Doğu Avrupa’dan alınan göç Avrupa Birliği’nin (AB) işine yarıyor.

Almanya’da ‘sosyal sisteme fakir göçü’ tartışılırken, Doğu Avrupa’dan gelen tüm göçmenlerin ‘sosyal sisteme yük’ olmadığı belirtiliyor. İçeriği kamuya tanıtılmadan Spiegel Online aracılığıyla duyurulan OECD’nin raporuna göre bu ülkelerden gelen göçmenler kendi ülkelerinin işsizlik oranını azaltıyor, geldikleri ülkede ise işçi bulunamayan işleri üstleniyor.

Böylece Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya veya Bulgaristan gibi ülkelerden gelenler Avrupa Birliği’nin istihdam piyasasını dengelemiş oluyor. Rapora göre Bulgar ve Rumenlerin büyük çoğunluğu göç ettiği ülkede iş bulabiliyor. Örneğin 2010-2011 yıllarında İngiltere’ye gidenlerin yüzde 76’sı iş bulurken, Almanya’ya gelen Rumen ve Bulgarların yüzde 62’si istihdam piyasasına katıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×