New York borsası yatay seyirle kapandı

New York borsası yatay seyirle kapandı
01 Haziran 2016 Çarşamba 23:58

NEW YORK (AA) - New York borsası, petrol fiyatlarındaki artış ve ABD'de makroekonomik verilerin "karışık" gelmesiyle yeni ayın ilk işlem gününü yatay seyirle tamamladı.

Böylece, Nasdaq Teknoloji Endeksi 15 aydan sonra ilk defa 7 gün üst üste artış kaydetti.

ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi mayısta 51,3'e yükselerek beklentiyi aştı. İmalat sektörünün genişlemeyi 3'üncü aya taşıdığına işaret eden endekse yönelik beklenti 50,3 seviyesindeydi.

Öte yandan, ABD'de nisan ayı inşaat harcamaları yüzde 0,6 artış beklentisinin aksine yüzde 1,8 gerileyerek son 5 yılın en kötü performansını kaydetti.

Güne yüzde 2'nin üzerinde düşüşle başlayan petrol fiyatları ise toparlanarak haftanın ilk işlem gününü yatay tamamladı.

Borsanın açıldığı saatte, ABD'de Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı 47,93 dolardan işlem görürken, kapanışta 49,20 dolara kadar tırmandı. Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı da borsanın açıldığı saatte 48,80 dolar seviyesinden, kapanışta 49,92 dolara kadar tırmandı.

Piyasalar, Petrol İhraç Eden Ülkelerin (OPEC) yarın Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenecek yıllık olağan toplantısına ve ABD'de açıklanacak haftalık ham petrol stokları verisine odaklandı.

OPEC, düşük petrol fiyatlarına rağmen Kasım 2014 ve Haziran 2015 toplantılarında üretim kotasında kesinti yapmamış, Aralık 2015 toplantısında günlük ortalama 30 milyon varillik resmi kotasını kaldırmış ve bu miktarın üzerinde üretim yapmaya devam edeceğini bildirmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×