New York Borsası'nın Fed'den beklentisi büyük

Themis Trading Genel Müdürü Kepner, "Piyasalar ve yatırımcılar, eylül ayında Fed'in faiz artırma olasılığı hakkında Yellen ve diğer Fed yetkililerinden daha açık sinyaller bekliyor" dedi

New York Borsası'nın Fed'den beklentisi büyük
31 Ağustos 2016 Çarşamba 14:29

Hisse senedi ve broker şirketi Themis Trading'in Genel Müdürü Mark Kepner, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) New York borsası üzerindeki etkisini değerlendirirken, piyasa ve yatırımcıların eylül ayında Fed'den daha açık sinyaller beklediğini bildirdi.

Mark Kepner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fed Başkanı Janet Yellen'in 26 Ağustos Cuma günü ABD'nin Wyoming eyaletindeki Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda yaptığı konuşmaya işaret ederek, Yellen'in, faiz artırımının zamanlamasına yönelik yorum yapmaması nedeniyle demeçlerinin yatırımcılar tarafından ciddiye alınmadığını savundu.

Piyasa ve yatırımcıların, eylül ayında Fed'in faiz artırma olasılığı hakkında Yellen ve diğer Fed yetkililerinden daha açık sinyaller beklediğini ifade eden Kepner, "Yellen, gelecek ay faiz artırımıyla ilgili bir şey söylemedi. Sadece bu yıl faiz artırımı olabileceği konusunda görüşünü ortaya koydu. Eylülde faiz artırımından şüpheliyim ve Fed'in daha fazla istihdam verisine bakacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Kepner, gelecek pazartesi günü ABD'nin İşçi Bayramı'ndan (eylül ayının ilk pazartesi günü kutlanan Labor Day) sonra yaz döneminin sona ermesiyle New York borsasının tam hacimle işlem görmeye başlayacağına inandığını dile getirerek, "Şu anda piyasalar, Yellen ve Fed yetkililerinin yorumlarını sindiriyor. İşçi Bayramı'ndan sonra S&P 500 endeksinin 22,000 puana doğru ilerlemesi sürpriz olmaz." dedi.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'ın, geçen cuma ve bu salı günü, merkez bankasının bu yıl birden fazla faiz artırımı yapabileceğiyle ilgili sinyaller vermesine ilişkin de Kepner, Fed yetkililerinden "şahin" açıklamaların devam etmesi durumunda borsada günlük düşüşlerin olabileceğine dikkati çekti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×