Midilli Adası'na Türk turist ilgisi

- Ayvalık'tan Yunanistan'ın Midilli Adası'na bayram tatili süresince 20 bin kişi geçti - Seyahat acentesi yetkilisi Soyak: "Son yıllarda Ege'nin iki yakasında kök salmaya başlayan Türk-Yunan dostluğunun artması bize de yaradı. Midilli ve Yunan adalarında fiyatların ucuzluğu vatandaşlarımızın ilgisini çekiyor"

Midilli Adası'na Türk turist ilgisi
17 Eylül 2016 Cumartesi 12:00

BALIKESİR (AA) - Kurban Bayramı tatilinde Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na 20 bin kişinin gittiği bildirildi.

Ayvalık-Midilli arasında feribot seferleri düzenleyen turizm acenteleri yoğun talep karşısında ek seferler düzenlemek zorunda kalırken, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nın Midilli'ye gidiş ve dönüş istikametinde oluşan uzun kuyruklar da dikkati çekti.

Ayvalık-Midilli arasında feribot seferleri düzenleyen bir seyahat acentesinin yetkilisi Ahmet Soyak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eylül ve ekim aylarının Ayvalık ve Midilli Adası için en güzel dönem olduğunu belirtti.

Bayramda ek seferler yapıp tatilcileri Midilli Adası'na taşıdıklarını ifade eden Soyak, bayramın sona ermesine karşın hafta sonu dolayısıyla adaya geçişlerde bir azalma olmadığını vurguladı.

Ahmet Soyak, bu geçişlerin ekonominin yanında kültür bakımından da önemli olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Son yıllarda Ege'nin iki yakasında kök salmaya başlayan Türk-Yunan dostluğunun artması bize de yaradı. Midilli ve Yunan adalarında fiyatların ucuzluğu vatandaşlarımızın ilgisini çekiyor. Ayvalık'tan Midilli Adası'na sefer düzenleyen 4 firma bulunuyor ve her firma bayramda ortalama 5-6 bin kişi taşıdı. Bu 20 bin civarında Türk turistin adaya geçtiğini gösteriyor. Biz bu geçişlerin bayramdan sonra azalmasını bekliyorduk, ancak hala taleplere cevap vermek için ek seferler düzenliyoruz. Yoğunluğun pazartesiye kadar devam edeceğini, ancak genel anlamda kasım ayına kadar Midilli-Ayvalık arasındaki geçişlerin olacağını tahmin ediyoruz. Aldığımız rezervasyonlar da bunun en önemli kanıtı."

Midilli Adası'nda tatil yapmak isteyen Osman Gümüşgül, yoğunluk nedeniyle adaya gidemediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Midilli'ye yönelik gerçekleştirmek istediğimiz tatili bayram sonrasına bırakmak zorunda kaldık. İyi de oldu, bu vesileyle bayramda akrabalarımızı ziyaret etmiş olduk. Şimdi de bayramın sona ermesiyle planladığımız Midilli gezimizi gerçekleştirmek için biletimizi aldık ve kuyrukta sıramızın gelmesini bekliyoruz. Şu anda Ayvalık'tan Midilli istikametine ciddi bir yoğunluk var. Midilli'den de Ayvalık'a dönüş başladı."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×