MESS ile MEB arasında işbirliği protokolü imzalandı

-Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ile Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü "Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek" vermek amacıyla işbirliği yaptı

MESS ile MEB arasında işbirliği protokolü imzalandı
29 Haziran 2016 Çarşamba 16:06

İSTANBUL (AA) - Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) "Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek" vermek amacıyla işbirliği yaptı.

MESS'ten yapılan açıklamaya göre sendika ile Milli Eğitim Bakanlığı, metal sektörüne nitelikli iş gücü sağlamak, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırarak ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemek amacıyla protokol imzaladı.

Törende protokole taraflar adına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ve MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen imza attı.

Yusuf Tekin, törende yaptığı konuşmada, insanın yaratılmışların en seçkini ve üstünü olduğunu, bu yüzden öncelikli meselelerinin insan olduğunu bildirdi.

Sadece maddi kalkınma için değil manevi olarak güçlü bir toplumsal dokuya sahip olunması için de iyi eğitim almak ve iyi eğitim vermenin şart olduğunu vurgulayan Tekin, "Eğitim şart' cümlesi yetersizdir, 'Nitelikli, mesleki eğitim şarttır'. Gençlerimizi hayata en iyi şekilde hazırlamamız gerekiyor. Hem sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünü yetiştirmek, hem de gençlerimizin istihdam edilebilirliklerini kolaylaştırmak için çeşitli sektör, kurum ve kuruluşlarla protokoller yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Tekin, bu çalışmalara örnek olacak sektör-okul-işletme işbirliğinde olan protokolün, metal sektörünün ihtiyacı olan nitelikli iş gücünü sağlamak için MESS üyesi işletmeler ile mesleki ve teknik eğitim kurumları arasında iş birlikleri geliştirerek, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini arttırmaya katkıda bulunmayı, ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemeyi amaçladığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ülkelerin ekonomik gelişmesinde en büyük sermaye hiç şüphesiz insan kaynağıdır. Günümüzde gelişmiş ülkeler, sosyal ve ekonomik refah için nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine büyük önem veriyor ve bunun için eğitime büyük yatırımlar yapıyor. Bizler de okul yöneticilerinin, öğretmenlerinin, öğrencilerinin ve mezunlarının çok yönlü gelişimlerini kapsayan bu protokol ile alanında uzman bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Mezunlarımızın küreselleşen dünyada istihdamının kolaylaşacağına ve ülkemizdeki metal sektörünün gelişimine ve en önemli hedefimiz olan mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.

Gerek yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin gerek geleceğimiz olan sevgili öğrencilerimizin daha donanımlı olmasına katkı sağlayacak olan bu protokolü imzalamaktan büyük mutluluk duymaktayız. MESS ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ve mesleki eğitimde iş birliğini arttırmak ve kaliteyi yükseltmek için bu ve bunun gibi iş birliği protokolleri ile her alanda kalitenin artırılmasını arzu ediyoruz."

- "Tüm dünyada rekabetin kuralları değişiyor"

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen ise mesleki eğitime tam destek vererek hem sektördeki nitelikli çalışan sayısını artıracaklarını, hem de ülkenin geleceğine yatırım yapmış olacaklarını bildirdi.

"Ülkemizin Endüstri 4.0 dönüşümünü yakalaması ve bu doğrultuda verimliliğe odaklanarak küresel rekabette hak ettiğimiz yere ulaşması hedefiyle projeler geliştiriyoruz." diyen Önen, tüm dünyada rekabetin kurallarının değiştiğini dile getirdi.

Önen, Türkiye'nin rekabetçiliğini korumak ve geliştirmek için ileri teknoloji kullanan, Ar-Ge'ye yatırım yapan sanayi tesisleri ve iş gücünün niteliğinin, üretimin en önemli unsurları olarak öne çıktığını aktardı.

Türkiye'nin bu yenidünya düzeninde hak ettiği yeri alması için gelişen teknolojiyi yakından takip etmesi, bunu ürün ve hizmetlerine yansıtması, teknoloji üreten ve satan bir ülke konumuna gelmesi gerektiğini vurgulayan Önen, "Tüm bu gelişmeler ışığında; nitelikli eğitim, bu sürece damgasını vuruyor. Bu doğrultuda rekabetçiliği geliştirmede en önemli faktör olan mesleki eğitimin yaygınlaşması ve niteliğinin yükseltilmesi MESS'in de önceliği haline geliyor. Bugün imzaladığımız bu protokol ile mesleki ve teknik eğitimin niteliğini artırmak, gayretli öğrencilerin çabalarını ödüllendirmek istiyoruz. Türkiye için mesleki eğitime tam destek diyoruz..." ifadelerini kullandı.

Açıklamada yer alan bilgilere göre MESS Eğitim Vakfı (MEV) tarafından yürütülecek olan ve metal sektörüne nitelikli iş gücü sağlamayı, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmayı, ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemeyi hedefleyen protokol kapsamlı çalışmalar içeriyor.

Buna göre metal sektörüne yönelik alanlarda öğrenim gören öğrencilere "kariyer gelişimi ve rehberlik eğitimi" verilecek.

MESS üyesi işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanı ile istihdam önceliği sağlanacak. Okul yöneticilerine "yöneticilik ve liderlik eğitimi" verilecek. Öğretmenler için hizmet içi eğitimler düzenlenecek.

Okulların atölye ve laboratuvarlarının donatılması sağlanacak. MESS üyesi işyerlerindeki çalışanların metal sektörüne yönelik bölümlerde eğitim alan çocuklarına burs, rehberlik ve üye işyerlerinde istihdam önceliği verilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×