Medine’de dev konut projesine başlandı

Suudi Arabistan’ın Medine kentinde yaklaşık 14.7 milyar dolara malolacak dev konut projesine başlandığı bildirildi. Arab News’in haberine göre, devlete ait Kamu Yatırım Fonu’nun finanse edeceği proje çerçevesinde, içinde dört ve beş...

Medine’de dev konut projesine başlandı
27 Temmuz 2014 Pazar 08:28

Suudi Arabistan’ın Medine kentinde yaklaşık 14.7 milyar dolara malolacak dev konut projesine başlandığı bildirildi.

Arab News’in haberine göre, devlete ait Kamu Yatırım Fonu’nun finanse edeceği proje çerçevesinde, içinde dört ve beş yıldızlı otellerin de olacağı 100 konut kulesi inşa edilecek. Bölgede 120 binin üzerinde kişi yaşayacak.

Oteller ile Medine’ye gelen ziyaretçiler için ek 40 bin oda inşa edilecek. Bölgede ayrıca Hac Bakanlığı’nın Medine ofisi ve Hac ile ilgili diğer kurumların temsilcilikleri yer alacak.

Finans Bakanlığı’nın açıklamasına göre Dar El Hicre adlı proje, 1.6 milyon metre karelik alanı kaplayacak ve iki yıl içinde üç safhada tamamlanacak.

Toplam 100 kuleden 20’si idari işler, kalanı konut olarak kullanılacak ve her bina 30 katlı olacak. Proje ile 400 yataklı hastane ve Mescid-i Nebevi’ye günde 84 bin hacı taşıma kapasiteli demiryolu istasyonu inşa edilecek. İnşaata başlanması için proje alanının müteahhit firmalara teslim edildiği kaydedildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×