Malezyalı şirketten Sahiba Gökçen’e 300 milyon dolar ilave yatırım

Malezya hükümetinin yatırım fonu Khazanah’ın ortağı olduğu Malaysia Airports, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na 300 milyon dolar yatırım yapmayı taahhüt etti.

Malezyalı şirketten Sahiba Gökçen’e 300 milyon dolar ilave yatırım
18 Nisan 2014 Cuma 17:53

Malezya hükümetinin yatırım fonu Khazanah’ın ortağı olduğu Malaysia Airports, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na 300 milyon dolar yatırım yapmayı taahhüt etti. Şirket, bu yatırımla havaalanında payını yüzde 20’den 60’a çıkarmayı planlıyor.


Khazanah’ın Türkiye’de başlangıç maliyeti 1,4 milyar dolar olan yatırımlarının karşılığı şu an 2 milyar doları aştı.


Yatırım fonu, Türkiye yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Khazanah Türkiye Bölge Ofisi’ne değinilen açıklamada şöyle denildi:

“Khazanah, 31 Ekim 2013’te Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın katılımıyla İstanbul bölge ofisini açmıştır. Bu, Khazanah’ın Pekin, Bombay ve San Francisco’dan sonra dördüncü bölge ofisidir.

Yeni ofisimiz, yatırımlarını Türkiye, Ortadoğu, Afrika, Orta Asya ve Doğu Avrupa’ya yönlendirecektir. Ayrıca Khazanah’ın Türkiye’de varlığı, hem ekonomi hem siyasi bağlar adına önemlidir. Buna ek olarak ofisimiz, Iskandar Malezya gibi, Malezya’ya yapılacak yatırımları teşvik edecek ve büyümekte olan Güneydoğu Asya Uluslar Birliği(ASEAN) bölgesine yönelik uluslararası yatırımları kolaylaştıracaktır.

Khazanah Genel Müdürü Tan Sri Dato’ Azman Hj. Mokhtar, Ekim 2013’te Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Türkiye’de yatırım iklimini ele alan 8’inci Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katılmıştır. “

Açıklamada Khazanah’ın Türkiye yatırımları ile ilgili şu ifadelere yer verildi:


“Khazanah ve portföy şirketleri, Türkiye’de toplam 1,4 milyar dolarlık başlangıç yatırımı yapmıştır. Bu yatırımların şu an değeri 2 milyar doları aşmaktadır. 2008’den bu yana yapılan yatırımlar yapılmaktadır.

Yatırımların ilki İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nadır. Hisselerinin yüzde 36,6’sı Khazanah’a ait olan Malaysia Airports, İstanbul’un ikinci havalimanı Sabiha Gökçen’in yüzde 20 hissesi için Mayıs 2008’de 48 milyon dolar yatırım yaptı. Şirket, havaalanının teknik operatörlüğü görevini yürütmektedir. Projede Limak Grubu ve Hintli GMR ile birlikte ortaktır.

Sabiha Gökçen, önemli oranda büyüdü. Yolcu sayısı 2008’de 4,3 milyon iken 2013’te 18,8 milyonu buldu.


Aralık 2013’te Malaysia Airports, GMR Grup’un elinde bulundurduğu Sabiha Gökçen’de yüzde 40 hissenin 300 milyon dolar karşılığında alımı için gerekenleri yapmıştır. Devrin tamamlanması için yasal onay safhalarının tamamlanması beklenmektedir. Devir olduğunda şirket havalimanının, yüzde 60 hissedarı olacaktır.

Yine Ocak 2012’de Khazanah, hisselerinin yüzde 45,2’sini elinde bulundurduğu IHH Healthcare Berhad (IHH) ile Türkiye’nin sağlık grubu Acıbadem’in hisselerinin yüzde 75’ini başlangıç yatırım maliyeti olarak 1,1 milyar dolar karşılığında satın aldı. Acıbadem, şu anda Türkiye’de 15 ve Makedonya’da bir hastanenin maliki olup yönetimini elinde bulunduruyor. Irak’ta ise bir hastanenin yönetimini elinde bulunduruyor. Bunun yanı sıra Acıbadem, klinik laboratuar, mobil ve evde sağlık, yiyecek ve çamaşır yıkama servisi, hastane tasarımı ve proje yönetimini de içeren yardımcı sağlık hizmetleri alanında malik olduğu lisanslı 14 tıp merkezinin de işletmesini yürütmektedir.

2013’te Acıbadem, piyasa değeri 10 milyar dolar olan dünyanın en büyük ikinci halka açık sağlık hizmetleri operatörü IHH’nin vergi, amortisman,ve faizöncesi kârlılığına (VAFÖK) yaklaşık yüzde 28 katkıda bulunmuştur.

Khazanah, bünyesinde bulunan sigorta holding şirketi Avicennia Capital Sdn Bhd kanalı ile Kasım 2013’te Türkiye’nin en büyük ikinci sağlık sigortası şirketi Acıbadem Sigorta’nın yüzde 90 hissesini 252 milyon dolar karşılığında satın almıştır.

İstanbul merkezli Acıbadem Sigorta, şu an Türkiye çapında altı bölge ofisi ile hizmetlerine devam etmektedir. Acıbadem Sigorta’nın satın alınması ile Avicenna Capital’in Nisan 2013’te önceden CIMB Aviva AssuranceBerhad ve CIMB Aviva Takaful Berhad olarak bilinen, Sun Life Malaysia AssuranceBerhad ve Sun Life Malaysia Takaful Berhad şirketlerini alarak yaptığı yatırım pekiştirilmiştir. Bu yatırımlar, Avicenna Capital’in büyüme potansiyeli güçlü yerlerde kurmayı öngördüğü sigorta platformu adına önemli bir yer teşkil etmektedir. “

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×