Kredi kuruluşlarından İngiltere'ye kötü haber

S&P Kıdemli Kredi Analisti Kraemer, "Referandumun sonucu ülkede politik, mali ve ekonomik riskleri artıracak. AAA reytinginin bu şartlarda savunulamaz durumda olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kredi kuruluşlarından İngiltere'ye kötü haber
24 Haziran 2016 Cuma 09:53

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Kıdemli Kredi Analisti Moritz Kraemer, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı almasının ardından ülkenin “AAA” olan kredi notunun düşürülebileceğini bildirdi.

Kraemer, İngiliz Financial Times’a yaptığı açıklamada, referandumun sonucunun ülkede politik, mali ve ekonomik riskleri artıracağını söyledi.

Birlikten ayrılık kararının ülkenin kredi notunun azaltılmasına neden olabileceğini belirten Kraemer, “AAA reytinginin bu şartlarda savunulamaz durumda olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.
Referandum sonucunun Brexit’i göstermeye başladığı saatlerden bu yana Hong Kong borsasında HSBC hisseleri yüzde 11, Standard Chartered hisseleri ise yüzde 12 değer kaybetti.

Londra merkezli analistler, İngiltere’nin önde gelen finans kuruluşları Lloyds Banking Group ve Barclays’in hisselerinin de gün içerisinden yüzde 20-25 oranında değer kaybedebileceğini belirtiyor.
Birleşik Krallık'ta dün yapılan referandumda, seçmenlerin ülkenin AB'den ayrılmasına karar vermesinin ardından İngiliz sterlini son 31 yılın en düşük seviyesini gördü.

Referandumda ilk açılan sandıklardan itibaren İngiliz sterlini gece boyu oynaklığını sürdürdü. Sabah saatlerinde AB'den çıkma yönünde oy kullanan 17 milyon seçmenin yüzde 52'lik oy oranını yakalamasıyla birlikte İngiliz sterlini ABD doları karşısında yüzde 9,88 oranında değer kaybederek 1,3408 seviyesine geriledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×