Karaman'da elma bahçelerini don vurdu

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, don nedeniyle elma bahçelerinin ciddi oranda zarar gördüğünü söyledi.

Karaman'da elma bahçelerini don vurdu
04 Nisan 2014 Cuma 11:23

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, don nedeniyle elma bahçelerinin ciddi oranda zarar gördüğünü söyledi.

"Bazı elma çeşitlerinde neredeyse hiç elma yok" diyen Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, "Karaman'da iki gündür hava sıcaklığının gece sıfırın altına düşmesiyle birlikte çiçek açmış meyveleri don vurdu. Bu yıl kış mevsimi çok sıcak ve kurak geçti. Karaman genelinde hava sıcaklığı 31 Mart'ta eksi 8 ve 01 Nisan'da eksi 5 dereceye kadar düşmüş, elma bahçelerinde tomurcuklar da kiraz bahçelerinde tomurcuk ve çiçeklerde, kaysı ve badem bahçelerinde meyvelerde don zararı meydana gelmiştir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince meyve bahçelerinde, meydana gelen zararla ilgili tespit çalışmaları yapılıyor." dedi.

Muğlu, 06.00 ve 07.00 saatleri arasında gerçekleşen sıcaklık değerlerinin Karaman'da bulunan ekonomik değere sahip elma bahçelerinde sebep olduğu zarar ziyanı tespit etmek üzere tahmin erken uyarı istasyonlarının hitap ettiği alanda incelemeler yapıldığını aktardı. Zirai don olayından sonra yapılan arazi kontrolünde kültürel tedbir alan (Mini Sipring, Yağmurlama) üreticilerinin elma bahçesindeki dondan kaynaklanan zarar oranının yüzde 20 civarında olduğunu ifade eden Muğlu, "Kültürel tedbir alamayan üreticilerimizin bahçelerinde pembe gonca döneminde veya bu döneme yakın olan bahçelerde yüzde 50 zarar olacağı tespit edilmiştir." diye belirtti.

Zararın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bölge milletvekillerine rapor halinde iletileceğini bildiren Recep Muğlu, Karaman'ın afet kapsamına alınmasını istediklerini sözlerine ekledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×