Kalkınma Bakanı Elvan Polonya'da

- Elvan: - "Fetullahçı Terör Örgütü dünyanın dört bir yanında yayılmış. Polonya'da da birkaç eğitim kurumu var. Bunlar ne zaman, ne yapacağını bilemeyeceğiniz bir terör örgütü. Biz böyle bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık" -"FETÖ'nün faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde benzer sıkıntılarla karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Bu nedenle her ülkenin bu terör örgütüne yönelik gerekli önlemi alması son derece önem arz ediyor" - Elvan, Polonyalı iş adamlarını yatırım ortamını yerinde görmeleri için Türkiye’ye davet etti

Kalkınma Bakanı Elvan Polonya'da
16 Ağustos 2016 Salı 15:11

VARŞOVA (AA) - Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) dünyanın dört bir yanına yayıldığını belirterek, "FETÖ'nün, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerin benzer sıkıntılarla (darbe girişimi) karşı karşıya kalması muhtemeldir. Bu nedenle her ülkenin bu terör örgütüne yönelik gerekli önlemi alması son derece önem arz ediyor." dedi.

Elvan, Marriott Otel’de düzenlenen Üst Düzey İşadamları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Polonya arasındaki ilişkilerin önemine değindi. Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu vurgulayan Elvan, FETÖ'nün darbe girişiminin ülke ekonomisine etkisinin sınırlı olduğunu söyledi. Elvan, Türkiye'nin mega projelerinde herhangi bir kesinti olmadığını belirterek, projelerin planlanan sürelerde tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Elvan, Türkiye’nin yatırım ve üretim açısından önemli fırsatlar sunmaya devam edeceğini belirterek, Polonyalı iş adamlarını yatırım ortamını yerinde görmeleri için Türkiye’ye davet etti. Darbe girişiminin yabancı yatırımcı açısından olumsuz bir etkisi olmadığını vurgulayan Elvan, Türk ekonomisinin büyümesini sürdüreceğine işaret etti.

Polonya’nın Avrupa'nın en yüksek büyüme potansiyeli taşıyan ülkelerden birisi olduğunu belirten Elvan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasına yönelik çalışmaların hızla yapılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Elvan, Türk vatandaşlarının 15 Temmuz darbe girişimi karşısında durarak, demokrasiye olan bağlılığını tüm dünyaya gösterdiğini ifade etti. FETÖ'nün diğer terör örgütlerden farklı bir yapısı olduğunu vurgulayan Elvan, şunları kaydetti:

"FETÖ, dünyanın dört bir yanında yayılmış. Polonya'da da birkaç eğitim kurumu var. Bunlar ne zaman, ne yapacağını bilemeyeceğiniz bir terör örgütü. Biz böyle bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. FETÖ'nün faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde benzer sıkıntılarla karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Bu nedenle her ülkenin bu terör örgütüne yönelik gerekli önlemi alması son derece önem arz ediyor. Çünkü başlangıçta bunlar sevgiden, kardeşlikten bahsediyorlar ama anladık ki bunların sevgi dediği şey ihanetmiş. Bu terör örgütüne yönelik her türlü mücadele sadece Türkiye'de, Avrupa'da değil, tüm dünyada yapılmalı."

FETÖ'nün tüm ülkelerde sinsice hareket ettiğini vurgulayan Elvan, "FETÖ ile bağlantılı okulların kapatılması ve okullarda okuyan çocukların daha sağlıklı ortamlarda eğitim alması son derece önem arz ediyor. Bu konuda Polonya hükümetinin de gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

- "AB, değerlerinden uzak bir yaklaşım sergiledi"

Elvan, Polonya'nın demokrasiden yana tavır aldığına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ama maalesef Avrupa'da AB değerlerinden uzak bir yaklaşım sergilendiğini görüyoruz. 'Demokrasi seviyenizi daha da yukarı çıkarın' diyen AB, maalesef bu darbe girişimi karşısında son derece cılız bir sesle kınadı. Gerçek anlamda demokrasinin yanında olduğunu güçlü bir sesle maalesef ifade edemedi. Bu bizler açısından son derece üzüntü verici bir hadisedir. Türkiye bir Avrupa devletidir, parçasıdır ve parçası olamaya da devam edecektir. Bizim temel stratejimiz, Türkiye'nin AB üyesi olmasıdır. AB'nin demokrasinin, milli iradenin korunması yönünde hükümetimize desteğini beklerdik ama bu desteği tam manasıyla göremedik."

- "Darbe girişimine karşı birlikte hareket edilmeli"

Elvan’ın heyetinde yer alan AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, toplantıda yaptıkları konuşmada, darbe girişimine karşı siyasi parti ayrımı gözetmeksizin birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Toplantıya Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve çok sayıda Polonyalı iş adamı katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×