İzmir’e 150 milyon dolara en yüksek kule inşa ediliyor

Mistral Yapı, 150 milyon dolarlık yatırımla İzmir’in en yüksek kulesini inşa ediyor. Yeni Kent Merkezi Bayraklı’da inşa edilen proje, 38 ve 48 katlı iki kuleden oluşuyor. Yüzde 45’i temel aşamasında satılan projeye özellikle İstanbul’dan...

İzmir’e 150 milyon dolara en yüksek kule inşa ediliyor
09 Mayıs 2014 Cuma 15:13

Mistral Yapı, 150 milyon dolarlık yatırımla İzmir’in en yüksek kulesini inşa ediyor. Yeni Kent Merkezi Bayraklı’da inşa edilen proje, 38 ve 48 katlı iki kuleden oluşuyor. Yüzde 45’i temel aşamasında satılan projeye özellikle İstanbul’dan yoğun talep var. Projenin tanıtımında konuşan Arkas Holding CEO’su ve Mistral Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Önder Türkkanı, İzmir limanı özelleştirilmesi sırasında Arkas liderliğinde oluşturulan konsorsiyumdan esinlenerek Mistral Yapı’yı kurduklarını belirterek, “Ortaklarımızın çoğu İzmir ve Türkiye’nin konusunda önde gelen isimleri. İleride hepimizin gurur duyacağı bir prestij yapıyı inşa etmek istiyoruz. El birliği ile mükemmeli arıyoruz.” dedi. Temel aşamasına gelen yapının Haziran 2016’da tamamlanması planlanıyor. Projenin yüzde 45’inin satıldığını kaydeden Türkkanı, böylesine bir satış performansının İstanbullu danışmanlarını bile şaşırttığını söyledi. Projenin konum ve kalitesinin İstanbul’da da büyük ilgi çektiğini ifade eden Türkkanı, İstanbullu yatırımcıların devreye girmesi ile satışların yılsonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi. Türkkanı, bundan sonra yabancılara yönelik de proje yapmayı hedeflediklerini kaydetti. İzmir gibi çok önemli bir Akdeniz kentine mimari anlamda farklı bir bakış açısı getirebilmek için İtalyan Progetto ve Türk DNA Mimarlık firmalarından hizmet aldıklarını aktaran Türkkanı, İtalyan mimarın “İzmir’de gün batımı olağanüstü. Bunun keyfine ancak büyük ve geniş teraslarla varılabilir.” diye vurgulayarak mimari projede teras alanlarına özel önem verdiğinin altını çizdi.

Mistral İzmir’in lokasyonu, mimarisi, peyzajıyla İzmir’in en iddialı projesi olduğunu ifade eden Mistral Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haydar İnaç, projenin toplam arsa alanının 13 bin 923 metrekare, inşaat alanının ise 122 bin metrekare olduğunu söyledi. Ofis, konut ve çarşıdan oluşan Mistral İzmir’in lokasyonuyla da dikkat çektiğini belirten İnaç, “Mistral İzmir mimarisinden, yaşam tarzına şehre iz bırakacak konut, ofis ve çarşıdan oluşan, bir karma kullanım projesidir. Konut binamızın sekiz katında uluslararası bir otel markasının hizmet verecek olması Mistral İzmir’e değer katacak. Otel, konut ve ofis girişlerinin birbirinden bağımsız olarak konumlandırıldığı Mistral İzmir’de ofis binasında dört, konut binasında 3,40 metreye varan tavan yüksekliği mekânsal hacim olanağı sunacak. İzmir’de ilk çift cephe uygulamalı ofis binası olma özelliği taşıyan Mistral İzmir Ofis, profesyonel ofis yönetimiyle şehirdeki ofis anlayışını değiştirecek.” diye konuştu. Haydar İnaç, yeşil bina özellikleri ile sadece İzmir’de değil, Türkiye’de de ilklere imza attıklarını söyledi.

Mistral İzmir’in mimari konseptini geliştiren DNA Mimarlık ortaklarından Mimar Bora Şahbazoğlu, Mistral İzmir’in teknik ve görsel özellikleriyle farklı bir proje olduğunu söyledi. Şahbazoğlu, temelden dış cepheye kullanılan her malzemenin titizlikle seçildiğini vurguladı.

Mistral İzmir’in 38 katlı konut kulesinde 110 adet daire buluyor. Genişlikleri 96 ile 418 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1, 3+1 dairelerin yanı sıra 4+1 olarak planlanan penthouse daireleriyle dikkat çeken Mistral İzmir’in konut binasının girişinde 130 metrekarelik bir lobi bulunuyor. Tavandan yere kadar cam kullanılan Mistral İzmir’in konutlarında 3,10 metre genişliğe ulaşan teraslar ev sahiplerinin güneş ışığından maksimum yararlanma imkânı sunacak. Mistral İzmir’in 48 katlı ofis kulesinde büyüklükleri 65 ile 950 metrekare arasında değişen 153 ofis yer alacak.

CİHAN

İzmir’e 150 milyon dolara en yüksek kule inşa ediliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×