'İsteyen herkes 1 KW'dan 1 MW'a kadar elektrik üretebilir'

Elektrik elektronik mühendisi Elham Maghsoodi, isteyen herkesin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) iznine gerek olmadan, 1 KW’dan 1 MW’ye kadar elektrik üretilebileceğini söyledi.

'İsteyen herkes 1 KW'dan 1 MW'a kadar elektrik üretebilir'
25 Şubat 2014 Salı 17:38

Elektrik elektronik mühendisi Elham Maghsoodi, isteyen herkesin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) iznine gerek olmadan, 1 KW’dan 1 MW’ye kadar elektrik üretilebileceğini söyledi.

Biytaş, ‘Mühendis Bilgi Paylaşım Toplantıları’ adıyla seminerler dizisi başlattı. Şirketin Nilüfer’deki Elektro Mekanik Plaza’da bulunan merkezinde gerçekleşen ilk seminerde Bursa’daki kamu kurumları, belediyeler ve özel sektör kuruluşlarında görev yapan mühendislere, ‘Güneşten elektrik üretimi ve yenilebilir enerji kaynakları’ konularında uzmanlar tarafından bu alandaki son gelişmeler hakkında önemli bilgiler verildi. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği bir süreç yaşandığını söyleyen Biytaş Şirketler Grubu Başkanı Suat Gülçimen, hızla kalkınan Türkiye’de mühendislere büyük sorumluklar düştüğünü söyledi. Biytaş olarak yeni bilgilere çok önem verdiklerini ve bu bilgileri paylaşmayı ilke edindiklerini vurgulayan Gülçimen, "Doğalgaz kaynağı olmayan bir ülke olarak elektrik üretiminde en fazla pay doğalgazdadır. Doğal gazın enerji üretimdeki ağırlığını azaltmak için kaynak çeşitliliğine gidilmesinin yanı sıra yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verilmesi önemlidir. Buna dikkat çekmek için, bugün güneşten elektrik elde eden sistemler hakkında konunun uzmanları bizlere bilgi verecekler." diye konuştu.

İLK YATIRIMA TEŞVİK VAR
Seminerin konuşmacısı Gümrah Can Demirbolat, günümüzde güneşten elektrik elde eden sistemlerin hızla yaygınlaştığını, ilk yatırım maliyetlerinin düştüğünü, verimliklerinin arttığını ve ömürlerinin uzadığını söyledi. Canbolat, "Güneş gibi kesintisiz güç kaynağından, elektrik üreten sistemler sayesinde dünyamızın kaynakları korunuyor ve enerji maliyetleri düşüyor." dedi.

Elektrik elektronik mühendisi Elham Maghsoodi de isteyen herkesin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) iznine gerek olmadan, 1 KW’dan 1 MW’ye kadar elektrik üretilebileceğini söyledi. Yenilenebilir enerji yatırımlarına devlet tarafından bir kısmının hibe olarak, geri kalan bölümünde uzun vadeli düşük faizli kredilerle teşvik edildiğini de belirten Maghsoodi, "Dilerseniz fazla enerjinizi de dağıtım şirketine satabilirsiniz. Yapacağımız yatırımı 5 yılda geri aldığınız gibi, kesintisiz kaliteli elektriğe kavuşuşunuz." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×