İstanbul kongre şehirciliğinde basamak atladı

-İstanbul en çok tercih edilen kongre şehirleri sıralamasında 2014 yılına göre bir basamak atlayarak 8'inci sıraya yükseldi. - İTO ve ICVB Başkanı Çağlar: -"İstanbul dünyanın sayılı kongre ve toplantı merkezlerinden biri olduğunu bir kez daha ispatlamıştır. Gerek konumu itibarıyla ulaşılabilirliği gerekse toplantı ve kongre merkezleri ile konaklama olanaklarının kalite ve sayısıyla İstanbul, bu başarıdan fazlasını hak ediyor"

İstanbul kongre şehirciliğinde basamak atladı
18 Mayıs 2016 Çarşamba 12:18

İSTANBUL (AA) - İstanbul, dünyanın en çok tercih edilen kongre şehirleri sıralamasında bir basamak yükselerek ilk 10'da yer aldı.

İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosundan (ICVB) yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliğinin (ICCA) 2015 yılına ait istatistiklerinde İstanbul, en çok tercih edilen kongre şehirleri sıralamasında 2014 yılına göre bir basamak atlayarak 8'inci sıraya yükseldi.

Verilere göre, İstanbul 2015 yılında ev sahipliği yaptığı toplam 148 uluslararası kongre ile Lizbon, Kopenhag, Prag, Amsterdam, Brüksel gibi şehirleri geride bıraktı.

İstanbul 2014 yılı istatistiklerinde ise 130 kongre ile 9'uncu olmuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve ICVB Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul'un resmi ve özel çok sayıda kuruluşun, turizmden ticarete onlarca sektörün katkılarıyla kongre potansiyelini çok daha verimli kullanmaya başladığını belirterek, "Her yıl kamu ve özel sektörün yeni yatırımlarıyla güçlenen İstanbul, kongre sektörünün güçlü destinasyonlarından biri olarak 2010'dan bu yana dünya sıralamasında ilk 10’daki yerini korumayı başardı.

2000’li yılların başında söz konusu sıralamada 20 kongre ile ancak 40'ıncı sırada yer alan İstanbul, ICVB’nin çok yönlü tanıtım ve pazarlama çalışmaları ile istikrarlı bir şekilde kongre sayısını 148’e yükseltmeyi başardı.” ifadelerini kullandı.

Çağlar, İstanbul’u hak ettiği yere ulaştırma konusunda planlı çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini aktararak şunlara vurgu yaptı:

"İstanbul bu başarısıyla dünyanın sayılı kongre ve toplantı merkezlerinden biri olduğunu bir kez daha ispatlamıştır. Gerek konumu itibarıyla ulaşılabilirliği gerekse toplantı ve kongre merkezleri ile konaklama olanaklarının kalite ve sayısıyla İstanbul, bu başarıdan fazlasını hak ediyor. Sektörümüzün 2016 yılında yaşamakta olduğu bir takım olumsuzluklar söz konusu. Ancak tüm sektör kurum ve kuruluşlarının iş birliği ve gayreti ile bu durumun da üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz."

Bu arada, Türkiye 2015 yılı sonu itibarıyla toplam 211 kongre ile bir basamak yükselerek, dünya 18'incisi ve Avrupa 11'incisi oldu.

Dünya kongre ülkeleri sıralamasında birinci sırada 925 kongre ile ABD yer aldı. ABD'yi 667 kongre ile Almanya, 582 kongre ile İngiltere ve 572 kongre ile İspanya takip etti.

2015 yılı dünya kongre şehirleri sıralamasında Türkiye’nin diğer destinasyonlarından Antalya, 27 kongre ile 54'üncü sırada yer alırken, İzmir 13 kongre ile 104'üncü oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×