İşçiler eyleme devam ediyor!

Türkiye'nin dev otomotiv firmaları Oyak Renault ve Tofaş fabrikaları işçilerinin ücret arttırma talebiyle başlattıkları ve üretimin durmasına sebep olan eylem sürüyor.

İşçiler eyleme devam ediyor!
20 Mayıs 2015 Çarşamba 14:17


Otomotiv yan sanayinde üretim yapan Coşkunöz, Mako fabrikalarının ardından, bu sabah Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Ototrim Panel Ticaret Sanayi fabrikasında da, işçi eylemi sebebiyle üretim durdu. Yaklaşık 13 bin işçinin olduğu eylemin sona erdirilmesi için Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nun arabuluculuğunda işçi ve işveren temsilcilerinin görüşmeleri de sürüyor. Oyak Renault, sorunun çözülmesi için Fransa'dan 3 yöneticisini Bursa'ya getirdi. 

Türkiye'nin otomotiv ve yan sanayinin merkezi olan Bursa'da, işçilerin üye olduğu Türk Metal Sendikası'nın, Bosch Fabrikası'nda çalışan işçilere uygulanan farklı sözleşmeden kendilerinin de yararlanmaları için başlattıkları 'iş bırakma' ve 'işyerinden ayrılmama' eylemleri devam ediyor. Geçen perşembe gecesi Oyak Renault'ta yaklaşık bin 500 işçinin geldiği gece vardiyasında başlayan, sonrasında Tofaş Otomobil Fabrikası ile devam eden bu eylemlere, yan sanayinin lokomotif isimlerinden Coşkunöz işçileri geçen pazar günü, Mako işçileri de geçen pazartesi günü dahil oldu. Bu sabah da yine yan sanayi fabrikalarından 600 çalışanı bulunan Ototrim Panel Ticaret Sanayi fabrikası işçileri de katıldı.

Bursa Organize Sanayi Bölgesinde cam krikosu, güneşlik, tavan lambası, tavan kaplaması, kapı panosu ve plastik enjeksiyon parçaları üreten bu fabrikanın da katılımı ile Bursa'da eylem yapan işçilerin sayısı yaklaşık 13 bine ulaştı.

Vali Arabuluculu, Görüşmelere Devam Ediyor

Bu arada, sorunun çözülmesi için Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nun arabuluculuğunda işçi ve işveren temsilcilerinin dünkü görüşmelerinden de bir sonuç çıkmamasına rağmen, bazı gelişmeler yaşandı. Oyak Renault'taki işçiler adına görüşmeler yapan avukat Deniz Baykal, görüşmelerde olumlu noktalara gelindiğini belirterek şunları açıkladı:

"Vali Karaoğlu, çok iyi niyetle görüşmeleri sağlıyor. İşçiler belirli bir noktaya geldi. İşverenin bir ay içinde ücret artışı değerlendirmesinin rakamlandırılması isteniyor. Bunu kamuoyuna deklare ettikleri taktirde sonuç alınacak. Bu konudaki yazılı metin sorunu da aşıldı. İşveren temsilcileri rakam açıklamak istemeyince, görüşmelerden sonuç alınmadı ve işçiler eyleme devam ediyor. Sonuç alınıncaya kadar da eylemde kararlılar."

Sorunu çözülmesi için Fransa'dan Renault'un merkezinden 3 yöneticinin de Bursa'ya geldiğini belirten Baykal, "Toplu görüşmenin ardından Fransa'dan gelen yöneticilerle de görüştük. MESS ile görüşmeden bir karar veremeyeceklerini söylüyorlar. Renault olarak farklı bir uygulama içine girerlerse 110 bin işçinin çalıştığı metal sektöründe kaosa yol açacaklarını söylüyorlar" 

Bu sabah yeniden Vali Karaloğlu'nun aradığını ve görüşmelerin devam etmesini beklediklerini bildiren avukat Baykal, "Bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Ekonomi Bakanlarını da arayıp, konuya müdahil olmalarını isteyeceğiz" 

Bu arada bazı yetkililer, yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine işçileri eylemde olan bazı fabrikanın yöneticilerinin, iş mahkemesine başvurarak işyerinde çalışmaların yapılmadığının tespiti için dava açtığını belirttiler.

MESS: Eylemler Katlanılamaz Boyuta Ulaştı

Bu arada, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası, fabrikalardaki eylemlerle ilgili yazılı bir açıklama daha bulundu. Açıklamada, Bursa'da kurulu bulunan, sendikaya üye bazı otomotiv ana ve yan sanayi işyerlerinde başlatılan işyerini terk etmeme ve topluca iş bırakma şeklindeki yasadışı eylemlerin katlanılamaz boyutlara ulaştığı belirtildi. 

Üye işletmeleri kapsayan 2014-2017 dönemi MESS grup sözleşmelerinin, birkaç ay gibi kısa bir süre önce 3 sene için imza altına alındığı hatırlatılan açıklamada, "Bu tür eylemler yoluyla 3 yıllık bağlayıcılığı olan Grup Toplu İş Sözleşmesi şartlarına yönelik haksız taleplerde bulunulmaması gerekir" denildi. 

Eylemle Türk otomotiv endüstrisinin uluslararası piyasalardaki itibarına ve rekabet gücüne zarar verildiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi: "

Ülke ihracatı ve ekonomisi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durumun devamı halinde karşılaşılacak sipariş iptalleri ve pazar kaybı, işletmelere olduğu kadar istihdama da zarar verecektir. Ayrıca bu süreçte yaşananların işletmelerde derin yaralar açmasından endişe etmekteyiz."

Açıklamada, üyelerine ait işyerlerindeki 'yasa dışı' olarak nitelendirilen eylemlerin bir an önce sona erdirilmesi, çalışma barışının en kısa sürede tesis edilmesi ve üretime başlanması her şeyin ötesinde ülkenin menfaati gereği olduğuna vurgu yapılarak, "Bu itibarla tüm çalışanlarımızı sağduyu ile hareket etmeye, işlerine sahip çıkmaya, işyerlerine ve ülke ekonomisine zarar veren yasa dışı eylemlere derhal son vermeye davet ettiğimizi kamuoyuna duyururuz" 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×