İş adamı Land Rover'ı Türkiye'de Yargılatacak

Türk işadamı Engin Yakut'un motor ve şanzıman arızası yüzünden kullanılamaz hale gelen yeni Range Rover için İngiliz üreticiye dava açtı.

İş adamı Land Rover'ı Türkiye'de Yargılatacak
18 Mart 2015 Çarşamba 12:13

Türk işadamı Engin Yakut'un motor ve şanzıman arızası yüzünden kullanılamaz bir duruma gelen yeni Range Rover araçlar için İngiliz müstahsil Land Rover Company'e dava açtı. 17 Eylül 2015'te görülecek davada art çağırma kararı çıkarsa Türkiye'de bir ilk olabileceği gibi, 'hukuki tanıma ve tenfiz' yoluyla dünyadaki bütün araçlar toplanabilecek.

SIFIR ALDIĞI ARAÇ BAŞINA DERT OLDU

Türk avukat ve iş adamı Engin Yakut, sıfır kilometre satın aldığı yeni Range Rover Vogue vasıtası şanzıman hatasından kullanılamaz bir duruma gelince Land Rover Company'e toplatma ve art çağırma davası açmıştı.

BAŞKA ARAÇLARDA DA AYNI SORUN ÇIKTI

9 araçta daha aynı problemler saptama edip, vasıta sahiplerinin de vekaletini saha Yakut ve avukat Candaş Gürol'un ayıplı ve hatalı vasıtaların art çağrılması için İngiliz müstahsil Land Rover Company'e karşı açtığı toplatma davası için tarih belirgin oldu. İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, davayı 17 Eylül 2015 tarihinde görecek.

DÜNYADAKİ BÜTÜN LAND ROVERLAR TOPLANABİLİR

Dava dünya medyasında da geniş yer bulurken, iş adamı konuyu Avrupa Birliği Parlamentosu ve AB Komisyonu'na da taşıdı. Yakut, Türkiye'de davayı kazanırsa 'hukuki tanıma ve tenfiz ' yoluyla dünyadaki bütün Land Rover'ları toplama hakkını da elde edecek.

'RANGE ROVER VOGUE'LERİN HEPSİ ARIZALI '

Range Rover Vogue model vasıtaların nerdeyse hepsinde motor ve şanzıman arızası olduğunu iddia eden Engin Yakut, bu araçlardan 9 tanesindeki arızayı hukuken saptama ettiklerini belirterek, 'Türkiye'de fazla fazla sayıda yeni kasa Range Rover Vogue model araçlar satılıyor. Bu vasıtaların nerdeyse hepsinde motor, şanzıman ve kartel arızaları var. Biz bu vasıtaların 9 tanesini hukuken saptama ettik. Bir tanesini aldım, yolda seyir halindeyken motorun vidaları iyi sıkıştırılmadığı için hayati bir tehlike atlattık. İngiltere Land Rover Company şirketine karşı dünyada Türk tüketici tarihinde toplatma ve art çağırma kararı vermesi için bir mahkeme açtık. 1. İstanbul Tüketici Mahkemesi, İngiltere'ye 17 Eylül 2015 tarihine bir davetiye gönderdi. Biz avukatlarıyla birlikte bu davaya katılmalarını bekliyoruz' dedi.

ÜNLÜ MARKA ZORA GİREBİLİR

Yakut, davayı kazandıkları takdirde Türkiye'deki bütün Range Roverlar'ın toplatılabileceğini belirterek, 'Bu davaya kazanırsak Türkiye'deki bütün Range Roverlar'ın toplatılması gündeme gelecek. Hatta dünyadaki bütün Range Rover Vogue model yeni kasa vasıtaların hepsini toplatabilme hakkını elde edeceğiz' diye konuştu.

'TRAFİKTE TEHLİKE SAÇIYOR'

Range Roverlar'ın trafikte tehlike saçtığını iddia eden Yakut, 'Motorunda mühim bir bozukluk bulunan vasıtaların trafikte geziyor olmaları iri bir skandaldır. Her an trafikte zincirleme kaza olabilir. Bu amaçların Türkiye'deki ithalatının durdurulması ve Karayolları Uygunluk Belgesi'nin iptal edilmesi için hükümetimizi göreve çağırma ediyoruz' biçiminde konuştu.

'17 EYLÜL'DE SANIK SANDALYESİNE OTURACAK'

2015 tarihinde Land Rover Company'in Türk mahkemelerinde yargılanacağını kaydeden Yakut, 'İstanbul Tüketici Mahkemesi mahkememiz fasıla kararı verdi. Celp gönderdi. Davayı kabul etti. 17 Eylül 2015 tarihinde İngiliz müstahsil devi, dünya araba devi Türk mahkemelerinde sanık sandalyesinde yargılanacak. Bu davayı AB Komisyonu ve AB Parlamentosu'na da taşıdık. Resmi müracaatlarımızı yaptık' dedi.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×