İngiliz Bakan: Britanya ve Türkler sivil nükleer enerjide ortak çalışabilir

İngiltere’nin Avrupa Bakanı David Lidington, ‘‘Britanya ve Türk firmaları arasında sivil nükleer enerji sektöründe gerçekleştirilebilecek çok büyük çalışmalar olduğunu düşünüyorum.

İngiliz Bakan: Britanya ve Türkler sivil nükleer enerjide ortak çalışabilir
25 Şubat 2014 Salı 18:58

İngiltere’nin Avrupa Bakanı David Lidington, ‘‘Britanya ve Türk firmaları arasında sivil nükleer enerji sektöründe gerçekleştirilebilecek çok büyük çalışmalar olduğunu düşünüyorum.’’ dedi.

Birleşik Krallık Avrupa Bakanı Lidignton Ankara’da düzenlenen ‘Business is Great’ ( Nükleer Enerji) Konferansı’nda konuştu. Bakan Lidington, Birleşik Krallık’ın sivil nükleer enerji altyapısını geliştirmek isteyen Türk Hükümetiyle ve yerli şirketlerle çalışmaya hazır olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bugünkü etkinliğin odağı, sizin de bildiğiniz gibi, sivil nükleer enerji alanı. Türk enerji uzmanlarıyla yaptığımız görüşmelerden anladığım kadarıyla Türkiye yoğun miktarda enerji ithalatına bağımlı dolayısıyla Türk hükümetinin Türkiye’nin enerji temin kaynaklarını çeşitlendirebilmek amacıyla yeni teknoloji alanlarına ve kaynaklara yaptığı yatırımları büyük bir takdirle karşılıyorum. OECD ülkeleri arasında en hızlı yükselişi gösteren talepler ile Türkiye’nin enerji gereksinimleri, küresel ortalamadan üç kat daha fazla artıyor. Aslında, buradaki talep o kadar yüksek ki Türkiye’nin 2020 itibarıyla 120 milyar dolarlık özel-sektör enerji yatırımına ihtiyaç duyacağı tahmin edilmekte. Birleşik Krallık, bu seviyede bir yatırımı gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyulan teknik uzmanlığı Türkiye ile paylaşabilecek ideal bir konumdadır.’’

İngiliz Bakan, Britanya ile Türk firmaları arasında sivil nükleer enerji sektöründe gerçekleştirilebilecek çok büyük çalışmalar olduğunu aktarırken de ‘‘Tüm bunlar, başbakanlarımızın 2010 yılında imzaladığı Stratejik Ortaklık Anlaşması çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Söz konusu Anlaşma ile hükümetlerimiz arasındaki işbirliği için bugün gerçekleştirmekte olduğumuz ticari ortaklık görüşmeleri gibi çalışmaları destekleyebilecek uzun vadeli bir taahhüt ve gündemin ana hatları belirlenmişti. Bugün burada temsil edilen Britanya ve Türk firmaları, birlikte çalışarak gelecek kuşaklar için enerji güvenliği ve ekonomik refah inşasına yardımcı olabilecektir.” şeklinde konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×