İnek sütü üretimi Ocak ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı Süt ve Süt Ürünleri Üretimi verilerini yayımladı.

İnek sütü üretimi Ocak ayında arttı
12 Mart 2014 Çarşamba 14:08

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı Süt ve Süt Ürünleri Üretimi verilerini yayımladı. Buna göre takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 arttı.

Aynı seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 arttı. İnek peyniri üretimi yüzde 7,1 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 29,3 azalış gösterdi. Yoğurt üretimi 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,4 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttı. Aynı seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 artış, inek peyniri üretimi yüzde 0,9 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 3,7 azalış gösterdi. 2014 yılı Ocak ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,3 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 artış gösterdi. Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı yüzde 3,53, protein oranı ise yüzde 3,26 olarak tespit edildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×