Hekimhan Cevizi ve Yeşilyurt Dalbastı Kirazı için patent başvurusu

Malatya’da yörenin adıyla özdeşleşmiş ürünleri Hekimhan Cevizi, Yeşilyurt Dalbastı Kirazı ve Banazı Karası Üzümü için Türk Patent Enstitüsü'ne coğrafi işaret tescil başvurusu yapıldı. Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili...

Hekimhan Cevizi ve Yeşilyurt Dalbastı Kirazı için patent başvurusu
03 Temmuz 2014 Perşembe 14:23

Malatya’da yörenin adıyla özdeşleşmiş ürünleri Hekimhan Cevizi, Yeşilyurt Dalbastı Kirazı ve Banazı Karası Üzümü için Türk Patent Enstitüsü'ne coğrafi işaret tescil başvurusu yapıldı.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop, ilde bugüne kadar Malatya Kayısı ve Arapgir Köhnü Üzümü için coğrafi tescil işareti alındığını anımsattı. Malatya’nın özgün ürünleri için Vali Vasip Şahin’in talimatlarıyla Ocak-Mart ayları arasında patent çalışması başlatıldığını ifade eden Öztop, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Kayısı Araştırma İstasyon Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile birlikte çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi. Yapılan değerlendirmeler sonucu Hekimhan Cevizi, Yeşilyurt Dalbastı Kirazı ve Banazı Karası Üzümü için coğrafi işaret alınması için komisyonlar kurulduğunu dile getiren Öztop, yapılan çalışmaların Nisan ayında tamamlandığını ifade etti. Fırat Kalkınma Ajansı olarak söz konusu üç ürünün coğrafi işaret ile korumaya alınması amacıyla Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru yaparak süreci başlattıklarını aktaran Öztop, başvuru aşamasının başladığını kaydetti.

Başvuru çalışmalarının koordinasyonunu, FKA Malatya Yatırım Destek Ofisi adına yürüten Ajans Uzmanı Recep Serhat Karaca ise tescil sürecinin yaklaşık 2-3 yıl sürmesini beklediklerini açıkladı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×