Hazır giyimcilerden liderlik semineri

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), ‘Etkin Liderlik ile İş Verimliliğini Artırmak’ konulu eğitim düzenledi.

Hazır giyimcilerden liderlik semineri
15 Ocak 2014 Çarşamba 13:58

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), ‘Etkin Liderlik ile İş Verimliliğini Artırmak’ konulu eğitim düzenledi. UİB konferans salonunda gerçekleştirilen eğitimde Dale Carnegie Training Genel Müdürü Dr. Çağlayan Bodur, ‘Etkin Liderlik ile İş Verimliliğini Artırmak’ konulu eğitim verdi.

    ‘Liderlik’ ve ‘Yöneticilik’ kavramlarının yanı sıra, çalışanlar açısından da liderin olması gereken özelliklerinin tartışıldığı eğitimin açılış konuşmasını yapan UHKİB Başkan Yardımcısı Arif Özer, “İş dünyasında 1980’li yıllarda başlayan hızlı değişim; özellikle küreselleşme, teknoloji, internet, kalite, rekabet ve müşteri anlayışındaki değişiklikler şirketleri derinden etkilemekte ve değişime zorlamaktadır. Eskiden hammadde işletmeler için önemli bir kıstasken, gelişen teknolojiyle birlikte hammadde kadar önemli bir kavram olan bilgi ortaya çıkmıştır. Rekabet koşullarının en üst düzeyde yaşandığı günümüz iş dünyasında bilgiye ve insana önem veren şirketlerin daha başarılı olabildiğini görmekteyiz.” şeklinde konuştu.

    2014 yılında toplamda 50 eğitim planladıklarını ve bu eğitimlerin 18 tanesi Ocak-Mayıs döneminde geri kalan eğitimleri ise yılın geri kalan döneminde gerçekleştireceklerini dile getiren Özer, “Bugün gerçekleştireceğimiz 'Etkin Liderlik ile İş Verimliliğini Artırmak' konulu eğitim seminerimiz aslında hayatımızın birçok alanında gereksinim duyduğumuz bir konuyu ihtiva etmektedir. Bugün iş hayatımızda ev yaşantımızda toplumsal hayatın birçok alanında kullanmak durumunda kaldığımız liderlik konusu çok geniş bir kullanım alanı olması nedeni ile büyük önem arz etmektedir. Elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyebilen kişidir lider.” dedi.

    Liderlik ve yöneticiliğin farklı kavramlar olduğunu söyleyen Dr. Çağlayan Bodur, liderliği, takım amaçlarına ulaşmak için, insanları yönlendirebilen kişi olarak tanımlarken, yönetici ve lider arasındaki farkları anlattı.

    SİSTEMİ YÖNET, İNSANLARI YÖNLENDİR

    Özellikle ‘Y Kuşağı’ olarak tanımlanan, 1980 sonrası doğanların iş dünyasında daha fazla yer almaya başlamasıyla ‘Liderlik’ kavramının daha da önem kazandığını dile getiren Bodur, “Y Kuşağı, kendi özel hayatına ve kişisel alanına çok önem veriyor. Emir almak yerine, doğru yönlendirmeyi ve motive edilmeyi bekliyor.” diye konuştu.

    ‘Sistemi yönet, insanları yönlendir’ diyen Bodur, sadece Y kuşağı için değil, tüm çalışanlar için, çalışan bağlılığın büyük ölçüde doğru liderlikle sağlanabileceğini ifade ederken, firmasına bağlı bir çalışanın, bağlılık duygusu bulunmayan bir çalışana oranla 3 kat daha verimli olduğunu dile getirdi.

    Çalışan motivasyonunun temel şartının yönetici ile pozitif ilişki olduğunu vurgulayan Dr. Bodur, takdir edilme ve eğlenceli bir çalışma ortamının önemini dile getirirken, ücretlerin çalışan motivasyonu sadece küçük bir oranda etkilediğini ifade etti. Takdir edilmek, geribildirim almak, güvenmek, dahil olmak ve açık bir kariyer yolu etmenlerinin ise tüm çalışanların temel beklentileri arasında olduğunu anlatan Dr. Bodur, öncelikle güven ortamı oluşturulmasının önemine de dikkat çekti. CİHAN

Hazır giyimcilerden liderlik semineri


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×