Hayati Yazıcı: Hizmet kooperatifleri ekonomiyi canlandırdı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı hizmet kooperatiflerinin ekonomiyi canlandırdığını belirterek, konu hakkında yazılı açıklamalarda bulundu.

Hayati Yazıcı: Hizmet kooperatifleri ekonomiyi canlandırdı
04 Mart 2014 Salı 12:58

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı hizmet kooperatiflerinin ekonomiyi canlandırdığını belirterek, konu hakkında yazılı açıklamalarda bulundu. Bakan Yazıcı, "Geçimini yalnızca fiziki emeğe dayalı olarak sağlayan ve gelir düzeyi bakımından alt gruplarda yer alan vatandaşların gelirlerini maksimize etmek ve kendi işlerinin patronu olmalarını sağlamak amacıyla istihdam kapısı açacak Hizmet Kooperatifi Anasözleşmesi’ni hizmete sunduk.’’dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak 17 Ekim 2012’de tanıtılan Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planında belirlenen hedeflerin birer birer hayata geçirildiğini belirten Yazıcı, dayanışma ve yardımlaşma ilkeleri ekseninde ortaklarına eşit oy ve demokratik katılım imkânı sağlayan kooperatiflerin öneminin artık daha iyi kavrandığını ifade etti. Yazıcı, "Bu nedenle kooperatifleşme her alana yayılıyor." diye konuştu.

HİZMET KOOPERATİFLERİ NELER GETİRİYOR

Hizmet kooperatifleri ana sözleşmesinin 2014 yılı başında tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini söyleyen Bakan Yazıcı, hizmet kooperatiflerinin ekonomiye olan katkısını anlattığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Hizmet Kooperatifi ile hizmet sektöründe iş arayan emek işçileri bir araya gelerek iş imkânları oluşturup kendi işlerinin patronu oluyor. Özellikle kentlerde temizlik işçisi, veya başka sektörlerde hizmetler sunan işsizler kendi işlerinin patronu olarak bu hizmetlerini sunabilecek. Bu kooperatifler özellikle dar gelir gruplarını istihdam etmek amacıyla kurulacak ve bir anlamda özel sektöre istihdam sağlama imkânı getiriyor. İstihdam imkânı sağlamasının yanı sıra, ortaklarının hizmet üretimi alanlarında mesleki beceri ve yeterlilik eğitimi hizmetleri sağlayacak, bireysel hizmetleriyle ilgili iş edinmeleri amacıyla danışmanlık hizmeti verecek ve mesleki eğitim programlarına yönelik programları sağlayacaktır."

“DAR GELİRLİ VATANDAŞIN CAN SİMİDİ”

İstihdamı artıracak hizmet kooperatifinin bir diğer amacının ortaklarının kreş ihtiyaçlarını karşılamak olacağını vurgulayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Hizmet kooperatifi ortaklarının 0-6 yaş grubu çocuklarının bakımı ve eğitimi için mahalle yuvaları, çocuk oyun odaları açacaktır. Çocukların sağlığı, gelişimi ve bakımı için sağlık üniteleri, oyun ve spor alanları, kültür sanat üniteleri kuracaktır. Çocuklara yönelik ilgili her çeşit araç, gereç, besin maddeleri ihtiyaçlarını giderecek, bunlarla ilgili satış yerleri sağlayacaktır." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Geçimini yalnızca fiziki emeğe dayalı idame ettiren vatandaşlarımızı hizmet kooperatifleri çatısı altında buluşmaya davet eden Bakan Yazıcı, "Bu konuda vatandaşlarımızın Bakanlığımıza müracaat etmeleri yeterlidir." dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×