Halkbank’tan 77 yıldır Türkiye’ye kesintisiz destek

Halkbank hem ekonomik hem toplumsal gelişime katkıda bulunuyor.

Halkbank’tan 77 yıldır Türkiye’ye kesintisiz destek
22 Mayıs 2015 Cuma 17:03


 77. kuruluş yıldönümünü kutlayan Halkbank, Türk bankacılık sektörünün gelişimine öncülük ederken, reel sektöre destek verme misyonunu da sürdürüyor. Ülke ekonomisine desteğini sosyal sorumluluk projeleriyle destekleyen Banka, çalışanları adına 20 bin fidan dikerek yeni bir proje daha gerçekleştiriyor. 77 yıldır Türkiye’ye önemli katkılarda bulunduklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Hem ekonomi hem de sosyal sorumluluk açısından misyonumuz doğrultusunda çalışacak, 77 yıldır olduğu gibi ülkemizin büyümesine katkı sağlayacağız” dedi.

 

Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Halkbank, 77. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Esnaf ve sanatkârların üretime teşvik edilmesi hedefiyle kurulan Banka, kuruluşundan bu yana ülke ekonomisine kesintisiz destek vermeyi sürdürüyor. KOBİ bankacılığı alanında lider olan Halkbank, bankacılığın tüm diğer segmentlerinde sunduğu yenilikçi ürünleriyle de sektöre öncülük eden kurumlar arasındaki yerini koruyor. Halkbank sosyal sorumluluk alanında hayata geçirdiği projelerle de Türkiye’ye verdiği desteği farklı alanlarda sürdürüyor.

 

77 yıldır Türkiye’yi büyüttüklerini, Türkiye ile birlikte büyüdüklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi:

 

“Biz kuruluş misyonundan taviz vermeden müşterilerine çağdaş bankacılığın her alanında hizmet veren bir bankayız. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru analiz ederek, tüm segmentlerde yenilikçi ürünler sunuyoruz. Bu faaliyetlerimiz sonucunda 2015 yılının ilk çeyreğinde toplam kredilerimizi 143 milyar TL’ye, nakdi kredilerimizi 108,4 milyar TL ve toplam mevduatımızı 106,8 milyar TL’ye yükselttik. Bankamızın ilk çeyrek kârı da 584 milyon TL olarak gerçekleşti. Üç çeyrek asrı geride bırakmış bir banka olarak, bundan sonra da yolumuza emin adımlarla ilerleyecek, faaliyetlerimizle Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleşmesinin en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

 

Bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışırken kurumsal vatandaşlık bilincinden taviz vermeden toplumsal gelişime katkıda bulunacak projeler de gerçekleştirdiklerini ifade eden Taşkesenlioğlu, Bankanın 77. kuruluş yıldönümünde Çanakkale’de bir Hatıra Ormanı oluşturacaklarını söyledi.

 

Halkbank’tan Çanakkale’ye 20 bin fidan

 

20 bin ağaçtan oluşacak Hatıra Ormanı için Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ile iş birliği yapan Banka, her çalışanı için bir fidan dikecek. Bugüne kadar çevre, kültür-sanat ve spor alanlarında pek çok projeye destek verdiklerini belirtenTaşkesenlioğlu“Kuruluş yıldönümümüzde bu projelere bir yenisini daha eklemek istedik. Bu nedenle ormanları artırarak erozyon ile mücadeleye katkı sağlamak, karbon tutunumunu artırmak ve ağaçlandırmanın önemini bir kez daha gündeme taşımak için böyle bir proje gerçekleştirdik. Çalışanlarımız adına diktiğimiz her bir fidanla Halkbank ailesi olarak ülkemize sağladığımız katkıyı biraz daha büyütüyoruz. Bu projeyle ülkemiz için yarattığımız kalıcı değerlere bir yenisini daha eklemekten mutluluk duyuyoruz. Sosyal sorumluluk anlayışımız çerçevesinde yeni projeler gerçekleştirmeye bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.

 

Türkiye üretiyor, Halkbank destekliyor

 

“Üreten Türkiye’nin Bankası” Halkbank, reel sektörün gelişimi ve büyümesi için sürdürdüğü çalışmaları da sosyal sorumluğunun da bir parçası olarak görüyor. Banka, KOBİ bankacılığı alanındaki uzmanlığıyla reel sektörün ihtiyaçlarına yanıt verecek ürün ve hizmetler geliştiriyor.

 

2015 yılının ilk çeyreğinde KOBİ kredilerini de içeren ticari kredilerini yüzde 6,9 artışla 81,8 milyar TL’ye yükselttiklerini belirtenTaşkesenlioğlu, “2002 yılından bu yana KOBİ kredilerinde 38 kat büyüme elde ettik. 2015 yılı ilk çeyrek itibarıyla toplam nakdi kredilerimizin yüzde 40’ı KOBİ kredilerinden oluşuyor. Bu oran KOBİ’lere verdiğimiz desteği açıkça ortaya koyuyor. “Üreten Türkiye’nin Bankası” olarak ülkemizi büyütmeyi sürdüreceğiz” dedi.

 

Türkiye’deki 3 milyon 141 bin KOBİ’nin 2 milyon 340 bininin mikro işletme niteliğinde olduğunu belirten Taşkesenlioğlu, bu alandaki pazar paylarının yüzde 20 düzeyinde olduğunu ve daha fazla KOBİ’yi de Halkbank hizmetleriyle tanıştırmak istediklerini belirtti.

 

Hazine’ye 16 milyar TL kaynak

 

Hisselerinin yüzde 49’u Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Halkbank, Hazine’ye 2007’deki birincil halka arzından 2,5 milyar TL ve 2012’deki ikincil halka arzından da 4,5 milyar TL ek kaynak sağladı. 12 yılda kârlılığını da 4 kata yakın artıran banka, doğrudan ve dolaylı olarak Hazine’ye 16 milyar TL’nin üzerinde kaynak aktardı. Bankanın 12 yılda elde ettiği başarılara değinen Taşkesenlioğlu, “Görev zararı yazan bir banka konumundayken, ülke ekonomisine bu kadar katkı yapan bir konuma gelmemiz büyük bir başarıdır. Biz tüm çalışanlarımızla birlikte bu tabloyu daha iyi bir noktaya getirmek, Bankamıza yeni başarılar kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Halkbank, bölgenin güçlü bankası olma hedefiyle başta Balkanlar olmak üzere, yurt dışında büyüme stratejisi kapsamında Makedonya’da faaliyet gösteren IK Banka AD’yi 2011 yılında  satın alarak Halkbank AD Üsküp olarak yeniden yapılandırdı. Bu yıl  Mart ayında da Sırbistan’da faaliyet gösteren Cacanska Banka´nın yüzde 76,76’sının satın alınması ile ilgili hisse alım sözleşmesini imzaladı. Faaliyetleriyle Balkan ekonomisine de destek verdiklerini belirten Taşkesenlioğlu, “Balkanlar’daki büyümemizi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.

 

Bilanço rakamlarında elde ettiği başarılı sonuçlarla Türk bankacılık sektörünün gelişimine önemli katkılarda bulunan Halkbank, Türkiye’nin krizlerden yara almadan çıkmasında önemli rol oynadı. Bundan sonra da Halkbank markasını daha ileri taşıma hedefiyle çalışacaklarını belirtenTaşkesenlioğlu, Bankanın 2020’de dünyanın en büyük 150 bankası arasında yer almasını hedeflediklerini ifade etti. 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×