Güneydoğu'dan kuru meyve ve mamulleri ihracatı arttı

- Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nden, yılın 9 aylık diliminde 153 milyon 20 bin dolarlık kuru meyve ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi

Güneydoğu'dan kuru meyve ve mamulleri ihracatı arttı
30 Eylül 2016 Cuma 10:45

GAZİANTEP (AA) - Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yılın 9 aylık diliminde 153 milyon 20 bin dolarlık kuru meyve ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Çıkmaz, yaptığı açıklamada, dünya ülkelerinin Türk ürünlerine güveninin tam olduğunu belirtti.

Bu güvene layık olmak için dünyaya kaliteli ürün ihracı yaptıklarına değinen Abdulkadir Çıkmaz, insanların artık "Made in Turkey" yazısına dikkat ettiklerini vurguladı.

Geçen yılın Ocak-Eylül döneminde 133 milyon 94 bin dolarlık kuru meyve ve mamulleri ihracatı yaptıklarını, bu yılın aynı döneminde ihracatın yüzde 15'lik artışla 153 milyon 20 bin dolara ulaştığını anımsatan Çıkmaz, bu artışın kuru meyve ve mamulleri ihracatçısına moral verdiğini kaydetti.

Abdulkadir Çıkmaz, yıl sonu hedefleri için çalıştıklarına işaret ederek, 30 ülkeye kuru meyve ve mamulleri sattıklarını belirtti.

En fazla ihracatın 22 milyon 489 bin dolarla İtalya'ya gerçekleştirildiğine dikkati çeken Çıkmaz, bu ülkeyi 17 milyon 414 bin dolarla Almanya'nın izlediğini, en çok ihracat yapılan 3'üncü ülkenin ise İngiltere olduğunu dile getirdi.

Birlik başkanı Çıkmaz, ihracatın büyük bölümünü Avrupa ülkelerine yaptıklarını vurgulayarak, 123 milyon 254 bin dolarlık ihracatla en çok ihracat yapılan kıtanın Avrupa olduğunu açıkladı.

En çok ihracat yapılan ürünün ise 40 milyon 502 bin dolarla Antep fıstığı olduğunu kaydeden Abdulkadir Çıkmaz, bu ürünü 5 milyon 257 bin dolarla çam fıstığının izlediğini de sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×