Güney Kore işadamları proje için Kuzey Kore’ye gidiyor

Güney Koreli işadamları ve hükumet temsilcilerinden oluşan bir grubun Rusya, Güney Kore ve Kuzey Kore ortakli bir projenin fizibilite çalışmalarını yapmak amacıyla Kuzey Kore’ye gideceği bildirildi.Güney Kore’nin Birleştirme Bakanlığı’ndan...

Güney Kore işadamları proje için Kuzey Kore’ye gidiyor
14 Temmuz 2014 Pazartesi 13:13

Güney Koreli işadamları ve hükumet temsilcilerinden oluşan bir grubun Rusya, Güney Kore ve Kuzey Kore ortakli bir projenin fizibilite çalışmalarını yapmak amacıyla Kuzey Kore’ye gideceği bildirildi.

Güney Kore’nin Birleştirme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore demiryolunun Rusya Trans-Sibir Demiryolu’na bağlanması çerçevesinde, Kuzey Kore’nin Rusya ile sınır şehri Rajin’de lojistik fizibilite araştırmaları yapmak için 38 kişilik Güney Koreli grubun Kuzey Kore’ye gideceği belirtildi.

Kuzey Kore’ye giden 38 kişilik gruba bazı hükumet resmilerinin yanı sıra Güney Kore’nin Devlet Demiryolu İşletmecisi (KORAIL), çelik üreticisi POSCO ve gemi üreten Hyundai Merchant Marine şirketleri temsilcilerinin katılacağı bildirildi.

Kuzey Kore demiryollarını Rusya’nın Trans-Sibir hattına bağlayacak yolun Rusya kısmındaki 54 kilometre bölümünün inşaatının artık tamamlandığı biliniyor. Projenin hisse senetlerinin yüzde otuzu Kuzey Kore’ye ve geri kalan hissesinin Rusya’ya ait.

Güney Kore resmi grubunun, Kuzey Kore’de, Rusya temsilcileriyle bir araya gelerek hisse senetlerinin yüzde ellisini Rusya’dan satın almak konusundaki tekliflerini ileri süreceği belirtiliyor.

Bahsedilen projenin, Güney Kore Devle Başkanı Park Geun-hye’nin teklif ettiği ve Avrasya ülkelerin serbest ticaret etmelerine olumlu etkisi olacağı beklenilen ‘Avrasya Girişimi’ (Eurasia Iniative) ile bağlantılı olduğu biliniyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×