Gümrük ve Ticaret Bakanlığından açıklama:

- "(Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın'ın) Gözaltı kararıyla aynı zamanda atama yapıldığı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır" - "Adı geçen kişi, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Bölge Müdürlüğü görevinden alınarak, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 18'inci maddesi uyarınca başmüfettişliğe atanmıştır"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından açıklama:
02 Ağustos 2016 Salı 23:27

ANKARA (AA) - Eski Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın'ın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alındığı sırada başmüfettişliğe atandığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün bazı basın ve yayın organlarında "Gözaltı kararı olan Müslüm Yalçın’a atama" başlıklı haberlere yer verildiği belirtildi.

Yalçın'ın başmüfettişlik görevini yürüttüğü 2012 yılında Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne atandığı ve bu görevinden alınarak tekrar başmüfettişliğe atanmasına dair karar tasarısının 15 Temmuz 2016'dan önce hazırlandığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Darbe girişimi sonrasında başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütü üyelerinin yanı sıra Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ve gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatlı olduğu düşünülen personele ilişkin çalışma neticesinde aralarında adı geçenin de bulunduğu 184 personelimiz, 19 Temmuz 2016 tarihli onayla görevlerinden uzaklaştırılmıştır. Bu kapsamda yürütülmekte olan inceleme ve soruşturma devam etmekte olduğundan soruşturma sonuçlanmadan adı geçenin yeni görevine başlatılması söz konusu değildir. Adı geçen kişi, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Bölge Müdürlüğü görevinden alınarak, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 18'inci maddesi uyarınca başmüfettişliğe atanmıştır. Açıklanan nedenlerle gözaltı kararıyla aynı zamanda atama yapıldığı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×