Gübretaş'a verilen idari para cezası iptal oldu

- Gübretaş 47 milyon liralık gümrük cezasına yaptığı itirazın olumlu sonuçlandığını, cezanın iptal edildiğini duyurdu

Gübretaş'a verilen idari para cezası iptal oldu
11 Ağustos 2016 Perşembe 16:45

İSTANBUL (AA) - Gübretaş 47 milyon liralık gümrük cezasına yaptığı itirazın olumlu sonuçlandığını ve cezanın iptal edildiğini duyurdu.

Gübretaş'tan yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl, yurt dışından bir emtia alımıyla bağlantılı olarak "Gübre ithalat uygunluk belgesi" süresinin dolması gerekçe gösterilerek şirkete 47 milyon liralık idari para cezasının kesildiği hatırlatıldı.

Açıklamada "Mersin Gümrük Müdürlüğü tarafından 4458 sayılı Gümrük Kanunu çerçevesinde verilen 47 milyon 26 bin 819,74 liralık idari para cezasına karşı yaptığımız itiraz başvurusu olumlu neticelenmiştir. Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü itirazımızı haklı bularak söz konusu cezanın kaldırılmasına karar vermiş, ilgili karar 10.08.2016 tarihli yazı ile şirketimize tebliğ edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Genel Müdür Vekili Tahir Okutan ise "Gübretaş 64 yıldır ülke tarımı için değer üreten bir şirkettir. Türkiye'nin yurt dışında en büyük sanayi yatırımlarından birini gerçekleştirmiş, stratejik bir satın alma ile ülke ekonomisine büyük kazanımlar sağlamıştır. Türkiye'nin en büyük 50 şirketi arasında yer alan şirketimiz tüm faaliyetlerinde kanun ve yönetmelikleri gözetir, ödediği vergilerle de ülke ekonomisine katkı bulunur. Şirketimize geçen yıl bir evrak gerekçe gösterilerek verilen astronomik idari para cezası bizi çok üzmüştü. Yaptığımız itiraz başvuruları neticesinde haklılığımız görüldü ve söz konusu ceza kaldırıldı. Bu şirketimiz ve yatırımcılarımız başta olmak üzere bütün paydaşlarımız için memnuniyet verici bir gelişmedir." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×