GTO Başkanı Nartık: Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale edilmemeli

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, faizlerin düşmesini istediklerini ancak Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, meclis toplantısında...

GTO Başkanı Nartık: Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale edilmemeli
29 Mayıs 2014 Perşembe 16:58

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, faizlerin düşmesini istediklerini ancak Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, faizlerin yüksekliğinin üretimin önünde bir engel teşkil ettiğini ifade ederek, Merkez Bankası’nın özerkliğinin korunması gerektiğine vurgu yaptı. Bartık, “Yatırımın ve üretimin önünün açılması için elbette arzumuz faizlerin düşmesi yönünde. Ancak Merkez Bankası’nın bağımsız karar almasına siyasi müdahale olmamalı, özerkliğini korumalı. MB, iç ve dış piyasa koşullarına göre pozisyon belirliyor ve şu an piyasa şartları daha düşük faize olanak vermiyor. İnanıyorum orta vadede MB faizlerde gerekeni yapacaktır.” şeklinde konuştu.

Ülkenin sosyal ve ekonomik refahı için tek ihtiyaçlarının birlik ve beraberlik olduğunu aktaran Bartık, herkesi sağduyulu davranmaya davet ederek, “En çok ihtiyacımız olan şey birlik ve beraberlik. Herkesin en önemli sorumluluğu sağduyulu davranmak. Sosyal ve ekonomik refahın en temel gereksinimi olan siyasi ve ekonomik istikrarın bozulmasına, sosyal çatışmaların çıkmasına müsaade etmemeliyiz. Karar vericiler ülkede kutuplaşma yaratmadan birlik ve beraberliği korursa biz ülkeyi bir üst lige çıkarırız.” dedi.

Aynıca, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P), Türkiye'nin BB+ ile yatırım yapılabilirin bir kademe altında olan kredi teyit etmesine de değinen Bartık, “S&P’un Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatifte tutarak BB+ olan notunu teyit etmesinde gerçekçi davrandığını düşünmüyorum. S&P Türkiye’nin kredi notunda cimri davranıyor. Ülkemiz yatırım yapılabilirin bir kademe altında değil üstündedir. Türkiye’nin tüm göstergeleri emsal ülkelerin üzerinde seyrediyor.” diye konuştu.

CİHAN

GTO Başkanı Nartık: Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale edilmemeli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×