GRAFİKLİ - Petrol fiyatlarını destekleyecek tablo

- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün üretimini günlük 1,2 milyon varil azaltma kararı almasıyla brent petrol son bir buçuk ayın en yüksek seviyesine ulaştı - OPEC ülkelerinin üretimi azaltmasına ek olarak üye olmayan ülkelerden de destek sağlandı

GRAFİKLİ - Petrol fiyatlarını destekleyecek tablo
01 Aralık 2016 Perşembe 12:20

ANKARA (AA) - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi kısma kararı almasından sonra petrol piyasasında beklenen hareketlilik gerçekleşti. Brent petrol 53 doları zorlayarak son bir buçuk ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

OPEC, çarşamba günü Viyana'da gerçekleşen 171. Olağan OPEC Toplantısı'nda petrol üretim seviyesini günlük 1,2 milyon varil düşürme kararı aldı. Anlaşmaya göre, ekimde 33,64 milyon varil olan günlük petrol üretimi 32,5 milyon varil seviyesinde sabitlendi.

Toplantı sonrası alınan kararları açıklayan Katar Enerji ve Endüstri Bakanı ve OPEC Konferans Dönem Başkanı Muhammed bin Salih es-Sede, bütün üyelerin iş birliği ve anlayışıyla ortak karara vardıklarını belirterek, "Petrol üretim kısıtlaması, Ocak 2017'de başlayacak." dedi.

OPEC ülkelerinin üretimi azaltmasına ek olarak kartel dışındaki ülkelerden de destek aldıklarını dile getiren es-Sede, buna göre üye olmayan bazı ülkelerin petrol üretimlerini günlük 600 bin varil düşüreceklerini, bunun için de Rusya'nın petrol üretimini günlük 300 bin varil düşürme sözü verdiğini söyledi.

Bazı ülkelerin anlaşmaya dahil edilmediğini ifade eden es-Sede, Endonezya'nın üyeliğinin ise askıya alındığını belirtti. Libya ve Nijerya ise üretimlerinde değişikliğe gitmeyecek.

- Üretimini en çok Suudiler kısacak

Anlaşmaya göre, en fazla kesintiyi Suudi Arabistan yapacak. Ülke, petrol üretimini günlük 486 bin varil düşürecek. Üretimini artıracak tek ülke ise İran oldu. İran günlük üretimini 90 bin varil artıracak.

OPEC'in aldığı üretimi azaltma kararı 6 ay uygulanacak ve uygun görülmesi halinde bir 6 ay daha uzatılabilecek.

Bu arada, kararın açıklanmasıyla fiyatlar yükselişe geçerken, brent petrol yüzde 8 artışla 51,79 dolara çıktı. Anlaşmanın etkileri sürerken, petrol fiyatı bir buçuk ayın en yüksek seviyesine ulaşarak 52,73 doları gördü.

Anlaşmaya göre OPEC üyesi ülkelerin üretim seviyelerinde 2017 başından itibaren beklenen değişiklikler ise şöyle:

Üye ülke Düzenleme
Ocak 2017 itibariyle günlük üretim Cezayir 50 bin varil azaltacak 1 milyon 39 bin varil Angola 87 bin varil azaltacak 1 milyon 673 bin varil Ekvador 26 bin varil azaltacak 522 bin varil Gabon 9 bin varil azaltacak 193 bin varil Endonezya Üyeliği donduruldu - İran 90 bin varil artıracak 3 milyon 797 bin varil Irak 210 bin varil azaltacak 4 milyon 351 bin varil Kuveyt 131 bin varil azaltacak 2 milyon 707 bin varil Libya Anlaşmanın dışında tutuldu - Nijerya Anlaşmanın dışında tutuldu
- Katar 30 bin varil azaltacak 618 bin varil Suudi Arabistan 486 bin varil azaltacak 10 milyon 58 bin varil Birleşik Arap Emirlikleri 139 bin varil azaltacak 2 milyon 874 bin varil Venezuela 95 bin varil azaltacak 1 milyon 972 bin varil

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×