Fiyat beklentisiyle stoklanan sızma zeytinyağı bozulma tehdidi altında

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, yok yılının yaşandığı sezonda zeytinyağı piyasasına ve fiyatlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Piyasada naturel sızma zeytinyağının yok denecek kadar az olduğunu belirten Tatlı,...

Fiyat beklentisiyle stoklanan sızma zeytinyağı bozulma tehdidi altında
12 Haziran 2014 Perşembe 10:28

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, yok yılının yaşandığı sezonda zeytinyağı piyasasına ve fiyatlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Piyasada naturel sızma zeytinyağının yok denecek kadar az olduğunu belirten Tatlı, üreticilerin elinde kaliteli yağ bulunsa da fiyat beklentisi sebebiyle uygunsuz şartlarda stoklandığına işaret etti. Tatlı’ya göre bu durum, yağ kalitesini tehdit ediyor. Bunlar serbest asitlik bakımından sızma zeytinyağı grubunda görünse dahi peroksit değeri bakımından sızma kriterleri dışına çıkma riski taşıyor. Tatlı, öte yandan Türkiye'ye Suriye’den kaçak yağ girişininse durduğunu söyledi.

Zeytinyağında yok yılı olması sebebiyle yaşanan rekolte kaybı, fiyatlara beklenenden daha fazla yansıdı. Geçen sezon rekor kıran zeytinyağı üretimi, tüketici açısından fiyatları makul düzeyde tutmuştu. Geçen yılki bol üretimde üretici açısından sıkıntılı bir dönem yaşandığını söyleyen Dernek Başkanı Tatlı, bu yıl 205 binlerden 130 binlere düşeceği öngörülen rekoltenin, güncel fiyatlarla birebir ilişkili olduğunu dile getirdi.

'PİYASADA NATUREL SIZMA YAĞ YOK'

Oluşan durumun öngörüleri aştığını ifade eden Abidin Tatlı, piyasada kusursuz naturel sızma zeytinyağı bulmakta zorlandıklarını öne sürdü. Stoklarda tutulan sızma zeytinyağlarının kalitesinin bozulma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, “Bu yıl özellikle sızma zeytinyağı fiyatlarındaki artışın ikiye katlandığına dair açıklamalar yapıldı. Aslına baktığınızda piyasada kusursuz naturel sızma yağ, yok denecek kadar az. Üreticinin elinde yağ mevcut. Büyük partiler olmasa da küçük miktarlarda var. Fiyatın yükseleceği beklentisiyle üreticiler, olumsuz depolama şartlarında hâlâ ellerinde tutmakta. Bu, fiyatın artacağı beklentisini tetiklemektedir. Diğer yandan da peroksit değerleri üst limite doğru yükselerek kaliteyi tehdit etmektedir. Fiyatların bana göre zirve noktasında olduğunu düşünüyorum. Üreticinin elinde dökme naturel sızma zeytinyağı, 6,60-8,50 lira aralığında işlem görüyor. Şayet üretici elinde tutmaya ısrar ederse sektör ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir miktar daha yükseltebilir ancak bu mecburi bir yükseklik olur, gerçek bir yükseliş olduğunu düşünmüyorum.” diye konuştu.

SURİYE YAĞI KESİLDİ

Geçen yıl Suriye’den gelen kaçak zeytinyağının iç piyasada kullanıldığı yönündeki açıklamalara da değinen Tatlı, bu yıl böyle bir durumun sözkonusu olmadığını söyledi. Suriye’den piyasayı etkileyecek miktarda kaçak bulunmadığını, aynı zamanda bölgede zeytincilik faaliyetlerinin de iç savaştan dolayı sekteye uğradığını gözlemlediklerini kaydetti.

REKOLTE DAHA DÜŞÜK

2013 Eylül ayında ilgili kurumların 130 bin ton civarında öngördüğü zeytinyağı rekoltesinin tahmin edilenden daha düşük gerçekleştiği yönündeki iddiaları, Zeytindostu Derneği olarak doğruladıklarını da sözlerine ekleyen Abidin Tatlı, gerçek rakamın birkaç ay sonra ortaya çıkacağını vurguladı. Ayrıca ihracattaki düşüşün, ihracatçı açısından yurtdışında raf ve piyasa kaybıyla sonuçlanmamasını temenni etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×