FED Kararı Doları Düşürdü, Ancak Öğlene Doğru Yeniden Tırmandı

FED'in faiz artırımlarının beklenenden daha geç başlayacağı ve daha yavaş hızda gerçekleşeceği sinyali vermesi doları düşürdü. Ancak gelen haberlerle dolar yine arttı.

FED Kararı Doları Düşürdü, Ancak Öğlene Doğru Yeniden Tırmandı
19 Mart 2015 Perşembe 11:12

Fed'in dün açıkladığı toplantı kararları piyasaları müspet yönde etkiledi. Borsa yükselişe geçerken , dolar lira karşısında paha kaybetti. 2.56 seviyelerini gördü. Ancak dolar tekrardan tırmanmaya başladı 2.6020'ye çıktı.

FED'İN FAİZ SİNYALİ ETKİLEDİ

Fed nakit politikasına dair aldığı kararla 2006 yılından buyana yapılacak ilk getiri artırımına bir adım daha yaklaşmasına rağmen ekonomik gelişme ve enflasyon tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Fed'in 2015 sonu siyaset faizine yönelik tahminlerinin medyanı Aralık ayındaki yüzde 1.125 seviyesinden yüzde 0.625'e indi.

DOLARDA SERT DÜŞÜŞ

Fed kararının açıklanmasından öncelikle dün akşam saat 1959'da 2.62 seviyesinde bulunan dolar/TL, hacimsiz piyasada 2.5610'a kadar gerileyerek, dolar karşısındaki kazancını yüzde 2.3'e kadar yükseltti. Dolar/TL, bu sabah 0857'de 2.5780/2.5795 seviyesinden güne başladı.

SONRA YENİDEN ÇIKTI

2.56 seviyelerine kadar inen dolar tekrardan yükselmeye başladı. Saat 10.25 itibarıyla 2.60 'ın üstüne çıktı.

FED 'SABIRLI' İFADESİNİ KALDIRDI AMA

Fed Başkanı Janet Yellen, merkez bankasının yazılı izahatsı arkasından düzenlenen matbuat toplantısında, 'Açıklamadan 'sabırlı' ifadesinin çıkarılması sabırsız olacağımız anlamına gelmiyor' dedi.

UZMANLAR NE DİYOR?

Ekonomistler ve analistler FED'in kaldırdığı ' sabırlı' ifadesini ve Başkan Janet Yellen'in 'ifadeyi kaldırmamız sabırlı olmayacağımız anlamına gelmez' sözlerinin iyi okunması gerektiği görüşünde. Yellen'in sözlerinin ilk duyulduğunda piyasaların bunu başta iyimser şekilde okusa da gerçekte ABD'nin getiri artırımı kararında bir değişiklik yapmadığının işareti olduğunun altını çiziyorlar. Bu görüşün piyasada hakim olması ile ortak doların tekrardan yükseliş trendine girip yoluna devam ettiği belirtiliyor.

YARIN TÜRKİYE İÇİN KRİTİK

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, 'Türkiye cephesinde, önceki günkü PPK toplantısıyla birleştirildiğinde, hele bir de yarın Fitch'den menfi bir haber de gelmezse, dolar/TL düzeyi 2.50-2.55 aralığına arka çekilebilir. Hisse senedi piyasasında, BIST-100 endeksi için 80,000-85,000 aralığında bir hareket, bono&tahvil piyasasında ise 30-40 temel puanlık bir azalış görebiliriz' dedi ve ekledi:

'Ama bu hareketin kalıcı bir rahatlamaya işaret etmediğini düşünüyoruz sebebi ise Fed'in Haziran'da getiri artırımlarına başlayacağını ve Türkiye'de de ekonomik ve politik belirsizliklerin süreceğini hesap ediyoruz. Bu nedenle, Fed'in dünkü kararını köprüden öncelikle son çıkış olanağı şekilde görüyoruz.'

FAİZLER SERT DÜŞÜŞTE

ABD Hazine tahvil faizleri Fed'in nakit politikası hakkında yatırımcıların tahminlerinden daha yumuşak olduğunu belli eden dünkü izahatların arkasından gerilerken, kısa vadeli ABD Hazine tahvilleri altı senenin en katı düşüşünü kaydetti.
ABD'nin 10 sene vadeli Hazine tahvil getirileri ise 2013 Eylül ortasından buyana en katı gündelik düşüşü kaydederek yüzde 1.91 ile 9 Şubat'tan buyana en düşük seviyeye indi.

Tahvil/bono piyasasında iki yıllık gösterge bulunan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilinde dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 8.77 seviyesinden gerçekleşti. 10 yıllık 24 Temmuz 2024 itfalı gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 8.42 valörde son muamele ise yüzde 8.31 oldu.

PİYASALAR NEYİ BEKLİYOR?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TCMB'nin önceki gün kısa vadeli faizleri sabit tutması sonrası mühtemel yorumları takip edilirken bu kapsamda saat 1000, 1300, 1500'deki programları izlenecek. İç piyasada takip edilecek diğer bir veri yer almazken hariç piyasada ise TSİ 1030'da İsviçre merkez bankası ilk çeyrek 3 maaş Libor hedefi, 1430'da ABD haftalık işsizlik aylığı başvuruları ve 1600'da ABD Mart ayı Philadelphia Fed endeksi takip edilecek.

Piyasada bundan sonra kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Cuma günü açıklayabileceği not değerlendirmesi takip edilecek. Fitch'in memleket notu derecelendirme takvimine oranla Türkiye'nin kredi notuna dair değerlendirme 20 Mart Cuma günü ve 18 Eylül Cuma günü yayımlanabilecek. Fitch Türkiye'yi 'durağan' manzara ile kazanç yapılabilir en düşük kademe bulunan BBB- seviyesinde derecelendiriyor.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×