ETO Başkanı Ertem: Kişi başı organik ürün tüketimimiz 1 euronun altında

Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Ertem, dünyada organik tarıma ilgi her geçen gün artmasına rağmen Türkiye’de halen kişi başına yıllık organik ürün tüketim tutarının 1 euronun altında kaldığını söyledi.

ETO Başkanı Ertem: Kişi başı organik ürün tüketimimiz 1 euronun altında
24 Mart 2014 Pazartesi 16:28

Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Ertem, dünyada organik tarıma ilgi her geçen gün artmasına rağmen Türkiye’de halen kişi başına yıllık organik ürün tüketim tutarının 1 euronun altında kaldığını söyledi. Bunun Almanya ve İsviçre’de 150, İtalya’da 120 euro olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, organik tarımda dünya sıralamasında geriye doğru gidiyor. 1990’ların başında dünyada ilk beşte yer alan Türkiye, bugün 400 milyon dolarlık yıllık ihracatıyla 42. sıraya düştü. Tarım politikalarında bütünlük sağlayarak, organik tarımda potansiyeli ve tüketimi arttırmalıyız.” dedi.

ETO ve Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi işbirliğiyle düzenlenen sohbet toplantısında, organik tarım masaya yatırıldı. Burada konuşan Ertem, organik tarımın dünyada yükselen bir değer olduğunu, sağlıklı ve sivil düşünen toplumların organik ürünlere yöneldiğini söyledi. Türkiye’de tarımla uğraşan üreticinin, sanayinin talebine uygun üretim yapmadığı için verim kaybı yaşandığına dikkat çekerek, kaynakların doğru kullanımı için sürdürülebilir organik tarıma devlet desteği verilmesi gerektiğini belirtti. Atila Ertem, “Sağlıklı nesiller için organik tarım, koruyucu sağlık hizmeti kapsamında yer alıyor. Sağlıklı beslenen nesillerle sağlık harcamaları düşer, işgücü kayıpları azalır. Devletin geniş bir perspektifte düşünerek organik üretimi sübvanse etmesi, sürdürülebilir kaynaklar açısından oldukça önemli. Organik ürünlerde KDV’nin düşürülmesiyle üreticiye katkı sağlanarak, tüketimin arttması yolunda önemli bir adım atılabilir.” diye konuştu.

'İZMİR ORGANİK TARIMDA LOKOMOTİF DURUMDA'

Organik tarımda İzmir’in, Türkiye’nin lokomotifi ve tarım ürünleri ihracatında ülke birincisi olduğunu kaydeden ETO Başkanı Ertem, “Türkiye yılda 400 milyon dolarlık organik ürün ihracatı yapıyor. 100 milyon dolarlık bir iç tüketim hacmi var. Organik tarım, parlayan yıldız olarak görüldüğünden sahte ürünler de piyasaya sürülüyor. Organik ürünleri satın alırken paketi üzerindeki logoyu kontrol ederek ya da üretici sertifikasına bakarak sahte ürünleri ayırt edebilirsiniz.” dedi.

‘ANAOKULU VE KREŞLERDE ORGANİK BESLENME ZORUNLU OLSUN’

Türkiye’de organik ürün tüketimini arttırmak için önerilerde de bulunan Ertem, “Anaokulu ve kreşlerde, organik beslenme zorunlu hale getirilmelidir. İtalya’da organik ürün tüketiminin yüzde 33’ü okullarda gerçekleştirilirken bu oran Türkiye’de yüzde 1’in altında. Çocuklarını yüksek ücretli özel okullara gönderen veliler yıllık 20 bin lira okul ücreti veriyor, 500 lira fark vererek çocuğunun sağlıklı organik ürünlerle beslenmesine harcama yapmıyor. Medya aracılığıyla bireylere sağlıklı beslenmeyle ilgili bilgi verilmeli. Ekolojik ürünlerin tüketimi artarsa bu ürünlerin üretimindeki tüm aşamalar kayıt altında olduğu için devlete ekstra vergi katkısı olacaktır.” diye konuştu.

EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hicran Özdamar ise 118 üyeleriyle büyük bir gücü temsil ettiklerini, çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliklerini sürdüreceklerini söyledi. Özdamar, “Üyelerimizin mesleki gelişimine verdiğimiz önemin yanısıra aynı alanı paylaştığımız sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlarla biraraya gelerek yaptığımız paylaşımlarla işbirliklerimize ara vermeden devam edeceğiz.” dedi. CİHAN

ETO Başkanı Ertem: Kişi başı organik ürün tüketimimiz 1 euronun altında


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×