Ekonomi Hedeflerini Tutturacağız

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, enflasyonla rakamları ve ekonomi ile ilgili beklentilerinin aynı olduğunu belirterek, "Hedefleri tutturacağız" dedi.

Ekonomi Hedeflerini Tutturacağız
04 Şubat 2014 Salı 10:50

Bakan Zeybekci, "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" araştırması ödül törenine katıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB)'in işbirliği ve Turkcell desteği ile Swiss Otel'de düzenlenen "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" araştırması ödül törenine katılan Bakan Zeybekci, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Zeybekci, açıklanan enflasyon rakamları ile ilgili olarak, “Enflasyon rakamlarının bileşenlerine bakacak olursak, genelde çekirdek enflasyona etki edecek şeyler değil. Sadece ve sadece Ocak ayı ile ilgili beklentileri biraz yukarı çeken bir sonuç alındı. Önümüzdeki Şubat ve Mart aylarında bunun aşağı doğru yönleneceğine ve 2014 yılının hedeflerine doğru 5 buçuk 6'lar seviyesine doğru ineceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonla ilgili ve ekonomi ile ilgili beklentilerimiz hala aynıdır. Hedefleri tutturacağız" dedi.

ÖDÜLLER

Törende, "Anadolu'nun En Büyük 5 Şirketi", "Kârını En Çok Artıran 5 Şirket", "ihracatını En Çok Artıran 5 Şirket", “Cirosunu en çok arttıran şirketler", "Anadolu 500'e en fazla şirket gönderen gruplar" ve "istihdamını En Çok Artıran 5 Şirket" olmak üzere 6 kategoride toplam 26 şirket ödüllendirildi.

TÜRKİYE 140 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT RAKAMINDA PATİNAJ YAPMAYA BAŞLADI

Tören sırasında konuşan Bakan Zeybekci, “2002 yılında İstanbul dışındaki 80 ilin ihracatı 15 milyar dolardı, 2013 yılında 80 ilin ihracatı 80 milyar dolar oldu. Türkiye 2023 hedefi doğrultusunda, 2 Trilyon dolar milli gelir seviyesi, 500 milyar dolar ihracatı, 150 milyar dolar hizmet geliri, 650 milyar dolar ithalatı, dünyanın ilk 10 büyük ekonomisinden olma hedefi, Avrupa'nın 3'üncü büyük ekonomisi olma gibi bir hedefi gözüne kestirdi. Birkaç açmazımız var. Bu açmazları gidermeyi de, Anadolu kaplanlarıyla gerçekleştireceğiz. Türkiye şu an olduğu noktadan her şeyini üçe katlamak zorundadır. Son 2-3 yıl içerisinde Türkiye 140 milyar dolarlık ihracat seviyesinde hafif patinaj yapmaya başladı. 10 bin dolar milli gelir seviyesinde fazla oyalanmaya başladı. Çünkü Türkiye bunu edilgen bir ekonomi olarak bunu başardı. Türkiye bunu aşmak için edilgen bir ekonomi olmaktan, sadece üretici ekonomi olmaktan etken bir ekonomi olmak zorundadır." dedi.
Konuşmanın ardından Anadolu'nun ilk 5 şirketinin temsilcilerine Bakan Zeybekci tarafından ödülleri verildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×