EBSO Başkanı Yorgancılar: Sürdürülebilir büyüme için cari açık çözülmeli

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sürdürülebilir büyüme için mutlaka cari açık probleminin çözülmesi gerektiğini söyledi.

EBSO Başkanı Yorgancılar: Sürdürülebilir büyüme için cari açık çözülmeli
15 Şubat 2014 Cumartesi 13:18

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sürdürülebilir büyüme için mutlaka cari açık probleminin çözülmesi gerektiğini söyledi. Küresel kuruluşların da işaret ettiği cari açığın, ülkede ekonomi gündeminin yeniden öncelikli maddelerinden biri haline geldiğine dikkat çekerek, özellikle "kırılgan beşli" olarak adlandırılan Hindistan, Brezilya, Endonezya, Güney Afrika ve Türkiye arasında en büyük cari açığa sahip ülkenin Türkiye olmasının da bu göstergenin önemini artırdığını vurguladı.

Yorgancılar, yaptığı açıklamada, “Nitekim açıklanan Aralık ayı cari açık verisine göre 2013 yılı için cari açığın milli gelire oranı yüzde 8'ler düzeyine gelmiş, 2011 yılından sonra cumhuriyet tarihinin en yüksek açık düzeyine ulaşılmış ve böylece en fazla cari açık veren kırılgan beşli üyesi olma konumumuz pekişmiştir. Yani cari açık ve finansman kalitesinin düşüklüğü, Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam etmektedir. Küresel iklimin koşulları ve Türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler de dikkate alındığında, bu cari açık düzeyinin Türkiye için bazı olumsuz ilave etkileri gündeme getirmesi söz konusu olabilecektir.” dedi. İthalat daha yüksek olduğu için Türkiye’nin dış ticaret dengesinin sürekli negatif bakiye verdiğini, geçen aralık ayında dış ticarette 7,9 milyar dolar, 2013 yılının tamamında ise 79,8 milyar dolar açık oluştuğunu kaydetti.

'ALTIN DA ETKİLİ OLDU'

Dış ticaret açığının, cari açığın en önemli kaynağı olmaya devam ettiğini vurgulayan Ender Yorgancılar, altın ihracatının da etkilerine işaret etti: “Nitekim 2012 yılında 5,7 milyar dolar fazla veren altın dış ticareti, 2013 yılında 11,7 milyar dolar açık vermiştir. Böylece bu hesapta, yaklaşık 16 milyar dolarlık tersine dönüş yaşanmıştır. Böylece 2012 yılında 48,4 milyar dolar olan cari açığın 2013 yılında 65 milyar dolara yükselmesinde en büyük rolü altın dış ticareti oynamıştır. Türkiye'nin uzun yıllardır net altın ithalatçısı olduğu dikkate alındığında, arızi olarak altın dış ticaretinin fazla verdiği yılı mutlaka açık veren bir yılın izleyeceğini öngörmek, bu hesaptan gelen etkilerle cari açığın iyileşmesini beklememek gerekmektedir.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×