Dolar/TL yatay bir seyir izliyor

Dolar/TL yatay bir seyir izliyor
22 Haziran 2016 Çarşamba 10:36

İSTANBUL (AA) - Dolar/TL, yarın İngiltere'de gerçekleştirilecek AB referandumu öncesinde yatay bir seyir izliyor.

Dolar/TL, dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın Senato'da yaptığı sunumun ardından 2,9156'ya kadar yükselse de günü 2,91'in altında tamamlamıştı.

Yellen, dün yaptığı sunumda ülke ekonomisinin çeşitli olumsuzluklara rağmen büyümeyi sürdürdüğünü belirterek, "ABD’de ekonomik durgunluk ihtimalinin oldukça düşük olduğunu düşünüyorum." dedi. Tedbirli para politikasının hem iç hem de küresel ekonomideki riskler nedeniyle uygunluğunu koruduğunu belirten Yellen, "İstihdama yönelik son göstergeler ve düşük yatırımlar, iç talebin gücünü kaybedebileceğini ortaya koydu." ifadelerini kullandı. Yellen, ayrıca İngiltere'nin AB'den ayrılmasının önemli ekonomik yansımaları olacağını kaydetti.

Bu açıklamaların ardından uluslararası piyasada 94'ün üzerine çıkan dolar endeksi, bugün kazançlarının bir kısmını geri vererek 93,85 seviyelerinde dengelendi. Dolar/TL de bugün küresel piyasalardaki yatay seyre bağlı olarak 2,9050 - 2,9150 bandı arasında dalgalanıyor. Saat 10.20 itibarıyla dolar/TL 2,9050'den işlem görürken, avro/TL de 3,2750 seviyesinde yatay bir seyir izliyor.

Sterlin/dolar paritesinin ise yarın İngiltere'de gerçekleştirilecek AB referandumu öncesinde yükseliş eğilimini koruyarak 4,2720 seviyelerinden işlem görmesi dikkati çekiyor.

Analistler, İngiltere'de yarın gerçekleştirilecek referanduma yönelik beklentilerin küresel risk iştahı üzerinde ana belirleyici olmaya devam ettiğini belirterek, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın bugün Temsilciler Meclisi'nde bir sunum daha yapacağını ve buradaki açıklamaların da takip edileceğini kaydediyor.

Teknik açıdan dolar/TL'nin 2,90 seviyesinin destek konumunda olduğunu ifade eden analistler, 2,9160 seviyesinin ise direnç konumuna geldiğini vurguluyor.Etiketler; #BIST #piyasalar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×