Dolar 2.5 Liraya Çıktı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nı hedef alan izahatları ve ABD'de çekirdek enflasyonun yükselmesiyle dolar 2.50 liraya çıktı.

Dolar 2.5 Liraya Çıktı
26 Şubat 2015 Perşembe 18:06

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı hakkındaki iddialarının Başbakanlık vasıtası ile yalanlanmasıyla TL'deki satış baskısı azaldı. Açıklamalar öncesi 2.4810 seviyesinde muamele gören dolar/TL izahat sonrası 2.4755'e kadar geriledi. Kur TSİ 1509'da 2.4796/2.4804 seviyesinde muamele gördü. Dolar 17:00 civarında 2.5010'a kadar çıktı.

BAŞBAKANLIK İDDİALARI YALANLADI, NEGATİF AYRIŞMA AZALDI

Son iki muamele gününde büyümekte bulunan memleket nakit birimleri içinde dolar karşısında en fena performansı işaret eden TL, bugün de güne olumsuz ayrışma ile başladı. Ancak iddiaların Başbakanlık yetkilileri vasıtası ile yalanlaması sonrası TL'deki olumsuz ayrışma mühim oranda azaldı.

Başbakanlıktan bir yetkili, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve merkez bankası Başkanı Erdem Başçı hakkındaki iddialarını reddettiklerini söyledi.

Başbakanlık yetkilisi gazetecilere yaptığı bilgilendirmede, 'Bu olup bitenleri muhakkak reddediyoruz, yalanlıyoruz, dün de tıpkı biçimde konuşmuştuk, Sayın Babacan bugün MGK hazırlık toplantısına geldi ve şu anda da MGK toplantısına katılıyor. İddiaların nereden kaynaklandığını da anlamıyoruz. Bu iddiaları muhakkak reddediyoruz' dedi.

İSTİFA SPEKÜLASYONLARI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün TCMB'nin nakit politikasını ve TCMB Başkanı Erdem Başçı'yı katı biçimde eleştirmesi ve bu izahatların peşinden Babacan'ın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmesi, Babacan ve Başçı'nın görevlerinden istifa edebileceği spekülasyonlarına sebep olmuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×