Demirtaş: "Başbakan'ın Biletini Biz Keseceğiz"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2 günlük gezi için geldiği Hakkari'de yaptığı konuşmada, 30 Mart yerel seçimlerinde Başbakan Erdoğan'ın biletini keseceğini iddia etti

Demirtaş:
31 Ocak 2014 Cuma 20:30

BDP Genel Başkanı Demirtaş, kalabalık ve uzun bir araç konvoyu ile kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Çiftlik mevkiinde karşılandı. Demirtaş'ı karşılamaya gelen yöresel kıyafetli kadınlar, söyledikleri Kürtçe şarkılarla halay çekti. Demirtaş, yaklaşık 500 araçlık konvoyla, kent merkezine geçti. Belediye binası önüne gelen Demirtaş, aracının etrafını saran partililerin sevgi gösterisi ve 'En büyük başkan bizim başkan', 'Hakkari seninle gurur duyuyor' tezahüratlarıyla karşılandı. BDP Hakkari Milletvekilleri Esat Canan, Adil Zozani, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu il ve ilçe Belediye Başkan adaylarının da eşlik ettiği Demirtaş, Belediye balkononda halka hitap etti.

ROJAVADAKİ ÖZERLİK EN FAZLA HAKKARİ'DE HEYACAN YARATTI'

Soğuk havaya rağmen kendisini karşılayan yaklaşık 10 bin kişilik kalabalığı selamlayıp teşekkür ederek konuşmasına başlayan Demirtaş, Hakkari halkıyla gurur duyduğunu söyledi.

Demirtaş, "Özellikle buradan vereceğimiz mesajlar son derece önemlidir. Bu zulüm ve acı görmüş topraklar. Ama bir o kadar da direnişe, kahramanlığa kahramanlık etmiş bu topraklarda, şimdi artık tarih yazılıyor. Bütün dünyanın gözü önünde Kürt halkı Kürdistanın tarihini kendi eliyle yazıyor. Özellikle Rojavada bugün yaşanan tarihi ana tanıklık etmek, tarihi gelişmelere tanıklık etmek, Rojava'daki özerkliğini gün gün, an an inşa etmesini, milat etmesini buradan izlemek eminim ki, en fazla Çölemerigde (Hakkari) heyecan yaratıyor. Çünkü bugün orada halkımızın elbette kahramanca bir direnişi var. Orada YPG'li yiğitlerin kahramanca direnişi var. Ama oradaki özerkliğin inşasında Çölemerig, Şemdinli, Çukurca ve Yüksekovalıların büyük emeği var. Bugün Rojavaya baktığımızda, Afrine, Kobaniye, Cizireye , Kamışlıya baktığmızda Geverli, Çölemerigli gençlerin direnişinin sonucunu görüyoruz. Bu nedenle buradan Çölemerigden direnişin kalesi Kamışlıya binlerle selam olsun. Çünkü bütün bu direnişini destanını yaratan başkan Apo'ya buradan binlerce selam olsun" diye konuştu.

İMRALI İLE DİYOLAG SÜRECİ YÜRÜYORSA HAKKARİ'NİN BÜYÜK EMEĞİ VAR'

İmralı ile bir diyolag başlamışsa burada Hakkari halkının büyük emeği olduğunu belirten Demirtaş, bugün kısmi de olsa barış süreci yürüyorsa da bu halkın eseri olduğunu ifade etti. Demirtaş, "Sizler direnişinizle bu müzakere süreceni yarattınız ve Çölemerig halkının bu tarihsel birliği kalıcı barışın anahtarı sizin birliğinizden geçiyor. Şimdi önümüzde bir seçim daha var. Bakın sizin Çölemerigdeki başarınız, tek yumruk, tek yürek olmuş bütün dünyaya karşı verilmiş olduğnuz bu siyasi mesaj her yerde yankısını bulmuştur. Şimdi herkes Hakkari gibi olmak için birbiriyle yarışıyor. Bu yarışta da büyük fayda var. Biz istiyoruz ki, elbette ki Van'da da, Şırnak'ta da, Mardin'de de, Iğdır'da da, Kars'ta, Ağrı'da, Muş'ta her yerde Hakkari gibi sonuçlar alansın. Biz her yer Hakkari'yi örnek alsın istiyoruz. Kürdistan Hakkari'yi örnek alınsın istiyoruz" dedi.

30 MART'TA BİLETİ ERDOĞAN'IN ELİNE VERECEĞİZ

Önümüzdeki bir kaç gün içinde Hakkari halkının iradesiyle il Genel Meclisinin de seçileceğini belirten Demirtaş, Hakkari halkına layık olacak ve Hakkari halkının sorunlarını çözebilecek il Genel ve Belediye meclis üyelerinin seçileceğini söyledi.
Mevcut Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu'na da yaptığı çalışmalarından dolayı teşekkür eden Demirtaş şöyle devam etti:
"Biz bir kaç dönemdir Hakkari'yi yönetirken, burada elimizden geldiğince yapmaya çalışırken, böyle bir bütçeyle sorunların çözülemeyeceğini de biliyoruz. Bir taraftan devletin, hükümetin imkanı olacak. Ama bu imkanları Hakkari'ye vermemek için elinden gelen çabayı gösterecek. Bir yandan da bizi suçlayacak. BDP sorunları çözmedi diyecek. Ben daha önce de söyledim. Buyrun burada özerk bölge oluşturalım. Sadece Hakkari'nin ödediği vergi Hakkari'ye kalsın biz iki yıl içerisinde Hakkari'nin bütün sorunlarını çözmezsek istifa edip gideceğiz. Sadece iki yılda işsizlik sorunu, altyapı sorunu, eğitim sorunu çözülecek. Fakat Hakkari'nin parasını Ankara'da kasalara hazineye alacaksınız, o paraları çelik kasalara, ayakkabı kutularına dolduracaksınız. Bu paralarla hizmet edeceğinize ayakkabı kutularına saklıyorsunuz. Bu saltanat düzenenin artık son verme zamanıdır. 30 Mart bunun bunun ilk adımıdır. AKP'nin biletini cebine koyacağı zamanıdır. Halkımızdan ricam, sadece Hakkari yetmez AKP'nin biletini 30 Mart'ta kesmek için bütün halkımızı birlik olmaya, sandıklarda BDP ile birleşmeye çağırıyorum. İnşallah 30 Mart akşamı Recep Tayyip Erdoğan'ın eline o bileti vereceğiz. İlk genel seçimde de artık göndereceğiz. İnşallah 30 Mart akşamı hem burada hem de bütün Kürdistan'da büyük bir zaferle kutlayacağız. Onun yerine de halk iktidarını inşa edeceğiz. Sizlere bütün Hakkari halkına teşekkür ediyoruz" dedi.

Demirtaş, daha sonra Meya-der'i ziyaret etti.

DEMİRTAŞ, LİCE OLAYLARINI DEĞERLENDİRDİ

Demirtaş, belediye binası önünde yaptığı konuşmanın ardından Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Meya-Der) geçti. Demirtaş burada Lice'deki olayı edğerlendirdi. BDP'nin hiçbir parti veya adayın seçim çalışmasını engelleme gibi bir düşüncesinin bulunmadığını belirten Demirtaş şöyle konuştu:

"Hüda-Par denen parti neredeyse hiç bir tane bile üyesi olmayan bir ilçede Lice'ye gidip esnafa bildiri dağıtılıyor. Esnafın kendisi tepki gösteriyor. Burada bu bildiriyi dağıtmayın diyen esnaf, ne partimizin yöneticisidir ne de partimizin üyesidir. Halk kendi tepkisini ortaya koyarak, ben BDP'liyim bana bu bildiriyi vermeyin diyor. Hüda-Par gittiği her yerde bu tepki ile karşılaşınca, bu sefer de esnaflara hakaret ediyorlar. Oradaki insanlara tehditler yağdırdıkları için bir gerilim ortaya çıkıyor. Ardında araçlarının bagajlarından çıkardıkları sopa ve kasaturalarla esnafa saldırıyorlar. Her seferinde bunu yaptıktan sonra çıkıp BDP bizim seçim çalışmalarımızı engelliyor, bize saldırıyor deyip, veryansın ederek duyurmaya çalışıyorlar."

LİCELİ'NİN TEPKİSİ

Demirtaş, yaşananların halk tepkisi olduğunu de belirterek, "Geçmişte bunların kime hizmet ettikleri belli olmuştu şimdi de belli. Halk bunu bildiği için bunlara tepki gösteriyor. Onların elini sıkmıyor, ilan ve afişlerini geri atıyor" dedi.
Hüda-Par'ın provokasyon yapmadan seçim çalışmalarını sördürmesini isteyen Demirtaş, "Lice de tek bir üyeniz yok. Orada bildiri dağıtmak provokasyondur. Esnafa zorla bildiri verilmez, almıyorsa saygı duyacaksın. Partimize karşı kullandıkları üslup bırakın bir müslümanı, bir insanın bile ağzına almayacağı üsluptur" diye konuştu.

SİYASET YAPIN, PROVOKASYON YAPMAYIN

Demirtaş, 30 Mart'ta herkesin cevabını alacağını da belirterek şöyle devam etti:
"30 Mart akşamı sizde ağababalarınız da sizi besleyip paranızı verenler de hepiniz cevabınızı alacaksınız. BDP- Hüda-Par çatışması deniliyor. Asla böyle bir şey yoktur. Geçmişte de PKK Hizbullah çatışması deniliyordu. Öyle bir şey de yoktu. Hizbullah'ın halkı katletmesi vardı. Hizbullah bir tek PKK kadrosu öldürmemiştir. Esnaf, imam, gazeteci üniversite lise öğrencisi öldürmüştür. Hizbullah'ın Kürt halkına saldırısı vardı. Şimdi de bunlar bu şekilde kendilerini gündeme taşımak istiyorlar. Açıklamalarına bir bakın AKP'ye karşı, ne devlete karşı bir eleştirileri var. Varsa yoksa BDP. Hedeflerine göre Kürdistan'dan BDP'yi sileceklermiş. Valla elinizden geliyorsa ardınıza koymayın. Ama unutmayın ki ağababalarınız da katliamları da kullanarak BDP'yi silemedi buralardan. BDP'yi buralara binlerce şehidi olan bir halk hareketi yarattı. Sizin para ve silah vererek buralardan Rojava'ya yollayıp oradaki halkı silmek istediğinizde bunu beceremedi. Herkes gerekli cevabı aldı ve alacaktır da. Siyasi parti olarak siyaset yapmak istiyorsanız siyaset yapın. Gezip provokasyon yapmayın. Herkes bilsin ki esnafımız da halkımızda sahipsiz değildir. Devleti, çeteleri arkanıza alıp halkı sindiremezsiniz. Bizler bu topraklarda barış ve huzurdan yanayız. Sizler sağduyulu olun. Saldırı kimden gelirse gelsin, elbette ki kendini savunmak haktır. Ama provokasyonlara karşı da dikkatli olun. Bizlere karşı sadece Hüda-Par değil, AKP, MHP, CHP hepsi onunla aynı yerdedirler. Özellikle parti gençliğimiz çok dikkatli olsun onların amacı gerilim çıkarmak. Birileri sağlanan ateşkesten rahatsız."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×