Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek Türk altın madeninin faaliyeti durduruldu

Türkiye'de yüzde 100 Türk sermayesi ile kurulan ilk ve tek altın madeninin faaliyeti durduruldu.

Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek Türk altın madeninin faaliyeti durduruldu
31 Aralık 2013 Salı 17:38

Türkiye'de yüzde 100 Türk sermayesi ile kurulan ilk ve tek altın madeninin faaliyeti durduruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından 20 Şubat 2013 tarih ve 2896 sayılı izin belgesiyle çalışan şirket İzmir Valiliği tarafından, İl Özel İdaresi'nin çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi olmadığı gerekçesiyle faaliyeti iptal edildi. Konuyla ilgili İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği açıklama yapmazken madenin 20 Şubat 2014 tarihine kadar geçici faaliyet belgesi bulunduğu belirtildi. Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından 2005 yılından bu yana Bergama ilçesine bağlı Ovacık köyünde işletilen maden, cumhuriyet tarihinin de ilk Türk altın şirketi olmasıyla tanınmıştı.

'İSTENEN BELGELER ZAMANINDA GÖNDERİLDİ'

Maden işletmelerinden yapılan yazılı açıklamada, “Çevre izin ve lisans belgesiyle ilgili olarak istenen tüm gerekli belge ve bilgiler, zamanında ilgili kurumlara iletilmiştir. Kamu tarafından şirketimizden istenen ve zamanında tarafımızdan verilmeyen hiçbir eksik belge ve döküman bulunmamaktadır. Bununla birlikte faaliyetlerimize dayanak olan 11.03.2011 tarihli Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu belgesi yürürlükte olup hiçbir bir sorun bulunmamaktadır. Buna rağmen durdurma işlemi yapılmıştır.” denildi.

ÖRNEK GÖSTERİLEN MADEN KAPATILIYOR

Yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı madenin komik gerekçelerle kapatıldığını savunulan açıklamada şunlar kaydedildi: “Şirketimizin yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk altın şirketi olduğunu, en çok vergi veren üçüncü özel sanayi kuruluşu olduğunu, her tür yasal mevzuata hassasiyetle uyduğunu ifade etmiştik. Bilindiği üzere işletmelerimiz, Avrupa Birliği Madenciler Birliği tarafından dünya madenciliğine örnek olarak gösterilmektedir. Bugüne kadar şirketimiz tarafından yasal mevzuatın tüm gerekleri zamanında hassasiyetle yerine getirilmiş, yasalardan kaynaklanan haklarımız dışında hiçbir imtiyaz talebimiz de olmamıştır. 2 bin kişiden fazla personelin görev yaptığı ve halka açık olan bir şirket olarak bu işlem nedeniyle tüm yasal yollara başvurulacaktır.” CİHAN

Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek Türk altın madeninin faaliyeti durduruldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×