Çiftçi, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden şikayetçi

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta hububat hasat dönemi başladı. Çiftçiler verimden memnun olsa da girdi maliyetlerinin yüksek olmasından şikayet ediyor.Yerköy ilçesi Orhan köyünde yaklaşık 200 dekar hububat hasadı...

Çiftçi, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden şikayetçi
06 Temmuz 2014 Pazar 18:58

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta hububat hasat dönemi başladı. Çiftçiler verimden memnun olsa da girdi maliyetlerinin yüksek olmasından şikayet ediyor.

Yerköy ilçesi Orhan köyünde yaklaşık 200 dekar hububat hasadı yapan Hasan İnan, verimin önceki yıllara göre iyi olduğunu belirterek, ancak mazot ve gübre fiyatlarındaki artışın sıkıntıya soktuğunu söyledi. İnan, "Biz yıllardır çiftçilik yapıyoruz. Hasat zamanımız bugünden itibaren başladı. Hububat hasadında şu an için verimden memnunuz. Fakat mazot, gübre ve diğer girdiler pahalı. Allah veriyor ama devlet buğdayımıza maliyeti kurtaran fiyat vermediği için mağdur oluyoruz. Şu zaman olmuş daha buğdayımızın fiyatı açıklanmadı." dedi.

Yılın 12 ayı boyunca çiftçi hasat dönemini beklediğini vurgulayan İnan, "Buğdayımız para etmiyor. Tarım Bakanımız şu zaman olmuş daha fiyat açıklamadı, biz de kaça satacağımızı bilmiyoruz. Perişanız, gerçekten mağdur durumdayız. Mazot çıkmış 4,50 liraya, gübre almış başını gitmiş. Devletimiz biz çifçileri gerçekten zor durumdayız." şeklinde konuştu.

"ÇİFTÇİLER 11 YILDIR GERİ GİDİYOR"

Çiftçilerin 11 yıldır ileri gitmesi kalkınması gerekirken sürekli geri gittiğini ve borçlandığını söyleyen İnan, sözlerine şöyle devam etti: "Çiftçiler olarak girdilerin pahalı olması nedeniyle aldığımız ürünler bizleri kurtarmıyor. Ben borçlandım, borcumu ödemek için traktörümü satmak zorunda kaldım. Daha önce 15 bin TL’ye sattığım eski traktörümü şimdi 20 bin liraya alamıyorum. Yeni traktöre de zaten gücümüz yetmiyor, çiftçinin hali böyle. Tarım Bakanlığı destek veriyor, destek yerine mazot, gübre ve diğer maliyetlerin fiyatlarını düşürsün bak o zaman çiftçi nasıl kalkınacak."

Biçerdöver sahibi Halil Cesur da benzer ifadeler kullanarak şöyle dedi: "Bölgemizde hasat dönemi başladı. Kurak geçen yaz dönemi nedeniyle verim pek iyi değil normal. Gübre ve mazot fiyatlarının yüksek olması biz çiftçileri mağdur ediyor. Hububatta istenilen düzeyde verim olmadığı için biz de ucuz biçiyoruz. Bu sefer de biz zarar ediyoruz. Mazot pahalı. Biz şu an 8 -9 liraya ekin biçiyoruz. Geçen yılda aynı fiyata biçim yapıyorduk. Geçen yıl mazotu 3,5 liraya alıyorduk, bu sene mazot şu an 4,5 ile 4,6 lira, biz içinden çıkamıyoruz."

Biçerdöver şoförü Recep Yılmaz ise 20 yıldır biçerdöver şoförlüğü yaptığını belirterek, "Sigortam yok, Bağkur'um yok. Kalp hastasıyım, bu tozda 2 kez anjiyo oldum. Sayın Başbakanımız dışardaki insanlara sahip çıkıyor da kendi memletindekilere neden sahip çıkmıyor. Böyle mağdurlara yardımcı olsunlar." diye konuştu. CİHAN

Çiftçi, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden şikayetçi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×