Çağrı merkezi sektöründe Almanya'nın Hindistan'ı Türkiye

Türkiye, çağrı merkezi hizmeti ihracatının yüzde 90'ını Almanya'ya yapıyor. Hedef, bu alanda Almanya'ya 250 milyon Euro'luk ihracat yapmak.İngiltere'deki şirketler için çağrı merkezi üssü konumundaki Hindistan'a benzer bir işlevi Türkiye,...

Çağrı merkezi sektöründe Almanya'nın Hindistan'ı Türkiye
04 Temmuz 2014 Cuma 16:13

Türkiye, çağrı merkezi hizmeti ihracatının yüzde 90'ını Almanya'ya yapıyor. Hedef, bu alanda Almanya'ya 250 milyon Euro'luk ihracat yapmak.

İngiltere'deki şirketler için çağrı merkezi üssü konumundaki Hindistan'a benzer bir işlevi Türkiye, Almanya için görüyor. Deutsche Welle'nin haberine göre, Türkiye'de Almanya'ya hizmet sunan çağrı merkezlerinin operasyonları genişliyor. Dolayısıyla, kariyer sitelerinde Almanca bilen çağrı merkezi çalışanı ilanları da önceki döneme göre artış gösteriyor. Temmuz ayının sadece ilk 4 gününde kariyer.net sitesinde "çağrı merkezi" ve "Almanca" anahtar kelimelerine sahip 23 ilan bulunuyor, bir diğer kariyer sitesi yenibiris.com'da ise bu rakam 10.

50 MİLYON EURO'LUK GELİR

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, Türkiye'nin Almanya'ya sunduğu çağrı merkezleri hizmetindeki son durumu şu şekilde açıklıyor: "Türkiye'de, Lufthansa, Siemens gibi Alman şirketlerine hizmet veren büyük ölçekli çağrı merkezi şirketleri olduğu gibi, çekiliş, telefonla pazarlama gibi 20-50 kişinin çalıştığı daha küçük ölçekli şirketler de bulunuyor. Türkiye çağrı merkezi sektöründe yurt dışına yapılan hizmetin yüzde 90'ı Almanya'ya yapılıyor. Sektörde sadece Almanya için yaklaşık olarak 2 bin kişi görev yapıyor. Bununla birlikte sektörün Almanya'ya bu alanda yaptığı hizmetten elde ettiği gelir 50 milyon Euro'yu buluyor."

ALMANCAYI AKSANSIZ KONUŞUYORLAR

Tarakçı, Türkiye ile Almanya arasındaki kültürel yakınlığın sektör için avantaj sunduğunu belirtiyor: "Hindistan çağrı merkezi alanında büyük hacimlere ulaşsa da son zamanlarda çalışanların aksanı ve hizmet verilen hedef ülkenin kültürlerine yeterince hakim olmaması dezavantaj yaratıyor. Araştırmalar çağrı merkezlerini arayanların aksanlı bir İngilizce ile karşılaştıklarında kullandıkları ürün ve hizmetleri çoğunlukla geri verdiklerini gösteriyor. Bu açıdan Almanya'ya verdiği hizmet bakımından Türkiye avantajlı. Türkiye'de Almanya için çalışan personeller Almancayı mükemmel bir şekilde ve aksansız konuşuyor. Bununla birlikte Almanya'nın kültürüne de hâkimler. Almanya'ya verilen çağrı merkezi hizmetinde önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Hedef, 5 yılda Almanya için çalışan personel sayısını 2 binden 10 bine, bu operasyonlardan sağlanan geliri de 50 milyondan 250 milyon Euro'ya yükseltmek."

ALMANYA'DAN DÖNENLER GÖREV ALIYOR

Almanya'dan Türkiye'ye geri dönüşlerin de belli bir ivme kazanması sektördeki yükselişi destekliyor. Almanya'ya hizmet veren bir çağrı merkezinin yöneticiliğini yapan Süleyman Soybaş, şirketlerinde Almanya'dan dönüş yapmış kişilerin ağırlığına dikkat çekiyor. Bununla birlikte Soybaş, bazı küçük şirketlerin Almanya'ya meşru olmayan işler yaparak piyasayı tedirgin ettiği görüşünde: "Türkiye'deki sektör açısından Almanya büyük bir potansiyel sunuyor. Fakat Almanya'ya yapılan operasyonlarda meşru olmayan işler yapan şirketler de var. Sektörde Almanca bilen elemana olan ihtiyaç artıyor. Fakat biz bu tip şirketlerden dolayı çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Almanca bilen kişiler, verilen ücretlerden dolayı bu şirketleri tercih edebiliyor." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×