BRICS ülkeleri, kalkınma bankası hedefine yürüyor

BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Güney Afrika ve Çin), Temmuz ayında Brezilya’da gerçekleşecek 6. büyük buluşmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, Brezilya’ya gelen Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi, Brezilya Devlet Başkanı...

BRICS ülkeleri, kalkınma bankası hedefine yürüyor
29 Nisan 2014 Salı 10:38

BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Güney Afrika ve Çin), Temmuz ayında Brezilya’da gerçekleşecek 6. büyük buluşmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, Brezilya’ya gelen Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile görüştü. Altyapı çalışmaları devam eden toplantının en önemli gündemi, BRICS ülkeleri tarafından kurulması kararlaştırılan kalkınma bankası.

Geçen yıl Rusya’da bir araya gelen liderler, kurulacak bankanın mali hacminin 100 milyar dolar olması konusunda anlaşma sağlamıştı. Çin ve Brezilya’nın en büyük ortağı olacağı bankanın uluslararası finans yönetimine yeni bir ses getireceği öngörülüyor. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Folha gazetesine verdiği röportajda, bankanın küresel finans yönetimine ve Çin-Brezilya ilişkilerine yapacağı katkıları değerlendirdi. Temmuz ayında yapılacak toplantıyı ilerleme adına tarihi bir fırsat olarak nitelendiren Wang Yi, iki ülke ilişkilerinin artacağına işaret etti.

Gelişen ekonomiler tarafından oluşturulacak ilk büyük finans kuruluşu olması yönüyle, BRICS Kalkınma Bankası’nın mevcut senaryoda katalizör görevi yapması bekleniyor. Bu kapsamda temsil edilen ülkeler, küresel ekonomi yönetiminde daha fazla söz hakkına sahip olma imkânı elde edecek; kendi finans güvenliği ağını oluşturarak, risklerin karşısında güçlü bir duruş sergileme fırsatı bulacak. Ayrıca söz konusu oluşum, BRICS liderlerinin birbirine olan güveni ve işbirliğini derinleştirmeye olan kararlılıklarını göstermesi açısından önem taşıyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×