Borçka ve Murgul'daki esnafın kredi borçları ertelendi

Artvin'in Borçka ve Murgul ilçelerinde meydana gelen sel ve heyelandan işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) olan kredi borçları 1 yıl ertelendi.

Borçka ve Murgul'daki esnafın kredi borçları ertelendi
12 Şubat 2016 Cuma 09:44

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Borçka ve Murgul ilçelerinde meydana gelen sel ve heyelandan işleri zarar gören ve anılan ilçelerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, TESKOMB'a bağlı bölge birlikleri ile ortak olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan Halkbank'tan kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçları erteleme kapsamına alındı.

Bu borçlardan vadesi henüz gelmemiş olmakla birlikte 11 Kasım 2015'ten itibaren 1 yıl içinde dolacak olan veya bu tarih itibarıyla vadesinden itibaren 90 günlük bekleme süresi içinde olanlar vadesinde ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle taksit devresinden itibaren 1 yıl süre ile faizsiz ertelenecek. Kredi itfa tablosu doğrultusunda kalan tüm taksitler birer yıl ötelenecek.

Bu karar kapsamında borcu ertelenen esnafa talebi halinde erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek.

ARTVİN'İN HOPA VE BORÇKA İLÇELERİNDE SEL FELAKETİ OLMUŞTU

Geçen ay Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından , Artvin'in Hopa, Borçka ve Murgul ilçelerinde etkili olan yağış nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiği, Borçka'da mahsur kalan 2'si ağır 11 yaralının da kurtarıldığı belirtilmişti. Rize'de de Fırtına Deresi taşarak bir köprü yıkılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×