BEDAŞ ekipleri kış tedbirleri için sahaya indi

- BEDAŞ, kış bastırmadan tüketim artışı nedeniyle artan yük ve olası arızalara karşı tedbirini aldı - BEDAŞ Genel Müdürü İslamoğlu: - "Kış koşulları ile birlikte altyapının eskimesi, deformasyonu ve aşırı tüketimi sonucu oluşabilecek arızalara yönelik hazırlıklarımızı yaptık"

BEDAŞ ekipleri kış tedbirleri için sahaya indi
22 Kasım 2016 Salı 10:46

İSTANBUL (AA) - İstanbul Avrupa Yakası'nda 4,7 milyon aboneye hizmet veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) kış bastırmadan tüketim artışı nedeniyle artan yük ve olası arızalara karşı tedbirini aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, BEDAŞ, bin 289 çalışanını arızalara anında müdahale etmek üzere 7/24 çalışma prensibi ile sahada görevlendirirken, kış şartlarına özel koruyucu malzemeleri artırdı.

Kış hazırlıkları kapsamında yer altı ve yer üstü hatların yüzde 76'sının taraması tamamlanırken, önleyici bakım çalışmaları kapsamında 13 bin 319 trafo merkezinde de termal kamera ve kısmı deşarj cihazlar ile rutin taramaların yapılmasına devam ediliyor.

BEDAŞ, tarama işlemlerine paralel olarak dağıtım şebekesinin yüzde 70'inde de bakım çalışmalarını tamamladı. Yapılan bakım çalışmaları ile 2016 yılı başından itibaren trafo arızalarında yüzde 75 iyileşme sağlandı.

Yüzde 77 oran ile Türkiye'nin yüksek yeraltı hattına sahip dağıtım şirketi olan BEDAŞ'ın 35 bin 300 kilometrelik yeraltı hattı, oluşabilecek arızaları önceden tespit eden ileri teknoloji cihazlar (VLF, PD) ile test ediliyor.

Kış bastırmadan tüketim artışı nedeniyle artan yük ve olası arızalara karşı tedbir alan BEDAŞ, rutin bakım çalışmaları ve kış hazırlıklarının yanı sıra meteorolojiden gelen olası fırtına, yoğun kar yağışı gibi uyarılar doğrultusunda da bir dizi önlem alıyor.

Sert hava koşullarına dair uyarı yapılması halinde BEDAŞ, kış şartlarına özel olarak kullanılan koruyucu malzemeleri artırarak oluşabilecek çevresel etkileri azaltırken planlı yatırım ve bakım çalışmaları kapsamında yaptığı kesintileri azaltıyor ya da askıya alıyor.

BEDAŞ, bakım çalışmalarında görev alan ekipleri arıza çalışmalarına destek vermeleri için de yönlendiriyor.


- "Kış aylarında ilkbahara kıyasla yüzde 26'lık yük artışı yaşandı"


Açıklamada görüşlerine yer verilen BEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, kış aylarında ilkbahara kıyasla yüzde 26'lık yük artışı yaşandığını belirtti.

İslamoğlu, "Hava koşulları nedeniyle yaşanabilecek arızalara karşı ekiplerimiz aralıksız görev yapıyor. Kış şartlarına karşı aldığımız önlemlerin yanı sıra, tüketicilerimize kesintisiz dağıtım hizmeti vermek için planlı bakım çalışmalarımız ve yatırımlarımız da sürüyor. İstanbul'un Avrupa yakasındaki 22 bölgede, 3 bin 573 kilometrekare alanda, yaklaşık 4,7 milyon aboneye, 25 milyar kilovat saat (kWh) elektrik dağıtımı yapıyoruz. Bin 289 saha çalışanımız ve 129 aracımız arızalara anında müdahale ederek müşteri memnuniyetimizi sağlıyor." ifadelerini kullandı.

Yıl geneline bakıldığında arızaların yüzde 30'unun kış aylarında olduğuna dikkati çeken İslamoğlu, şunları kaydetti:

"Kış koşulları ile birlikte altyapının eskimesi, deformasyonu ve aşırı tüketimi sonucu oluşabilecek arızalara yönelik hazırlıklarımızı yaptık. Havai hatların yoğun olduğu bölgelerde, hava şartlarına hassas olmaları nedeniyle arıza risk oranı daha yüksek. Bu nedenle, BEDAŞ mülkiyetindeki tüm transformatörlerin yüklerinin gerçek zamanlı olarak uzaktan izlenmesini de sağladık. Yatırım çalışmaları ile ekonomik ömrünü tamamlamış ve kapasite artışı gerektiren tesislerde iyileştirme çalışmaları yaptık.

İyileştirme çalışmalarının yanı sıra, arızaların en hızlı şekilde tespit edilebilmesi için en son teknolojilere (SCADA, ERP, OMS, DMS) de yatırımlarımızı yapıyoruz. 2011-2015 yıllarında 625,5 milyon lira yatırım yapan BEDAŞ, önümüzdeki 5 yılda da 1,5 milyar lira yatırım yapacak. Bu yatırımın 1 milyar 230 milyon lirası doğrudan şebeke yatırımı olacak. BEDAŞ'ın 2016 yatırım bütçesi de 341 milyon lira olarak belirlendi. Bunun yüzde 69'unu, yani 235 milyon liralık kısmını şebeke yatırımı oluşturuyor."
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×