Bakanlıktan zeytinyağı açıklaması!

Gıda Tarım ve Haycancılık Bakanlığı, zeytinyağı fiyatlarındaki süratli artış konusunda, artan ihracat ve üretici ve toptancıların artık beklentisiyle piyasaya mal sürmemesini gösterdi.

Bakanlıktan zeytinyağı açıklaması!
24 Haziran 2015 Çarşamba 11:13


Gıda Tarım ve Haycancılık Bakanlığı, zeytinyağı fiyatlarındaki süratli artış konusunda, artan ihracat ve üretici ve toptancıların artık beklentisiyle piyasaya mal sürmemesini gösterdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, zeytinyağı fiyatlarının yüksekliği konusunda yazılı bir açıklam yaparak, "Ülkemiz zeytinyağı fiyatlarındaki artışın temel sebebi dünya üretimindeki daralmaya bağlı fiyat artışları yanında, önceki sezondan stok devrinin minimum olması, ayrıca fiyatların yükseleceği beklentisi nedeniyle üreticiler ve toptancıların piyasaya ürün arz etmemesidir" denildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Dünya zeytinyağı üretimi ortalama 3 milyon ton seviyelerinde olup, İspanya, 1.5 milyon tonluk üretimi ile dünya zeytinyağı üretiminde lider konumundadır. İkinci büyük üretici ülke olan İtalya ise 650 bin ton zeytinyağı üretimi gerçekleştiriyor. Dolayısıyla İspanya ve İtalya, dünya zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştiriyor. Ancak son iki sezonda İspanya ve İtalya’da kuraklık ve zeytin bahçelerinde görülen hastalıklar nedeniyle rekoltede düşüşler yaşandı. İspanya’da rekolte 750 bin ton seviyelerinde, İtalya’da ise 350 bin ton seviyelerinde gerçekleşti. 2014-15 yılı dünya zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 23 düşüşle 2.3 milyon ton düzeyinde bekleniyor."

"Zeytinyağı ihracatı son yılların en yükseğinde"

Açıklamada, İtalya ve İspanya’nın rekolte düşüşleri sebebiyle Türkiye’nin yaklaşık 92 bin ton ile son yılların en yüksek seviyesinde ihracat gerçekleştiği vurgulanan açıklamada, "Normalde ülkemiz zeytinyağı ihracatı 15-20 bin ton civarındadır. Ülkemiz tarafından yapılan 92 bin ton ihracat sonucu 2014-15 sezonuna minimum stok ile girilmiştir. Ülkemiz zeytinyağı üretimi 190 bin ton iken, tüketim yaklaşık 150 bin ton civarındadır. Dolayısı ile üretim kaynaklı bir arz talep sorunu yaşanmamaktadır. Ülkemiz zeytinyağı fiyatlarındaki artışın temel sebebi dünya üretimindeki daralmaya bağlı fiyat artışları yanında, önceki sezondan stok devrinin minimum olması, ayrıca fiyatların yükseleceği beklentisi nedeniyle üreticiler ve toptancıların piyasaya ürün arz etmemesidir" ifadesine yer verildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×