Bakan Yazıcı: Esnaf ve sanatkarlar taksitlendirme düzenlemesinden çıkarıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartlarının taksitlendirmesine ilişkin yaptığı düzenlemeden, esnaf ve sanatkarların çıkarıldığını bildirdi.

Bakan Yazıcı: Esnaf ve sanatkarlar taksitlendirme düzenlemesinden çıkarıldı
10 Nisan 2014 Perşembe 13:23

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartlarının taksitlendirmesine ilişkin yaptığı düzenlemeden, esnaf ve sanatkarların çıkarıldığını bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hilton Otel'de düzenlenen '17. Geleneksel Tüketici Ödülleri' töreninde gezetecilere açıklamalarda bulundu. Kredi kartında taksitlendirmelere ilişkin düzenlemeler gerçekleştirildiğini hatırlatan Bakan Yazıcı, BDDK tarafından yapılan düzenlemenin ocakta yürürlüğe girdiğini kaydetti. Yeni düzenlemenin, esnaf sanatkarlar açısından bir soruna yol açtığına dikkat çeken Bakan Yazıcı, şöyle devam etti: "Esnaf sanatkar, dükkanına temin ettiği malları taksitle alıyordu. Bu onlar için de uygulandı. Esnaf sanatkar, ürünlerini kredi kartı taksitlendirmesi yapamıyordu. Şimdi, yeni düzenleme ile değiştirildi. Esnaf ve sanatkarlar, şimdi kapsam dışına çıkarıldı."

YENİ KANUN 28 MAYIS 2014'TE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Bakan Yazıcı, "Kredi kartlarının aidatının kaldırılması gündeme geldi. Bankaların görüşü nedir?“ sorusu üzerine “Onu bilemiyorum." dedi.

'BDDK'nın kredi kartlarıyla ilgili üzerinde çalıştığı düzenlemenin' sorulması üzerine Bakan Yazıcı, şu bilgileri verdi: "Bildiğiniz gibi Tüketicinin Korunması Kanunu'nu Meclis'ten Kasım 2013'te geçirdik ve bu kanun 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu 28 Kasım 2013'te yayınlandı. Şu anda eski Tüketiciyi Koruma Kanunu uygulanıyor. 28 Mayıs 2014'ten itibaren yeni kanun, 6502 Sayılı Kanun yürürlüğe girecek. O kanun çıkış şemasında, en çok gündeme oturan konulardan birisi de bankaların faiz dışı gelir kalemlerine ilişkin aldıkları ücretlerdi. Bütün bankaları dikkate aldığımızda 60-65'i geçiyordu bu ücret kalemleri. Bu alanları düzenledik."

"FAİZ DIŞI ÜCRETLENDİRMEYİ BDDK YAPACAK"

Bankaların faiz dışı hangi hizmetleri ücretlendireceğini BDDK belirleyeceğini kaydeden Bakan Yazıcı, şöyle devam etti: "BDDK bu belirlemeyi yaparken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın görüşünü alacak. Böylece çalışma yapılıyor. BDDK ile bakanlığımızın tüketicinin korunması, piyasa gözetimi ile arkadaşlarımız BDDK ile bu çalışmaları yapıyorlar. Yasanının öngördüğü yönetmeliğin kamuoyuyla paylaşılması, yürürlüğe girmesi, Resmi Gazete'de yayımlanması, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra gerçekleşecek. Kanun yürürlüğe girmediğine göre bir yönetmeliğin çıkartılıp yürürlüğe konulması mümkün değil. O bir çalışma taslağıdır. Herhalde dikkatsizlikle, yanlışlıkla internete konulmuş sonra da o yanlışlık görülünce çekilmiştir. Taslak hala çalışma aşamasıyla birlikte, bizim bakanlığımıza da gönderilmiş değildir. Çalışmalar devam ediyor. 'Şu kalemler olacak, bunlar olmayacak' şeklinde görüş söz konusu değil. O alan sorunlu bir alan. Bu çalışmalarda bankacılık sektörünün görüşleri alınacak."

"FİNANS KURULUŞLARINI İTEN BİR DÜZENLEME SÖZ KONUSU DEĞİL"

Yazıcı, bankaların, finansal yapının en güçlü enstrümanları olduğuna dikkat çekti. 'Finans kuruluşlarını bir tarafa iterek onlara karşı bir cephe oluşturma' anlayışıyla bir düzenleme yapmanın söz konusu olmadığını vurgulayan Bakan Yazıcı, "Tüketicinin haklarını öne alacağız. Finansal yapıların da işlevselliğini, sürdürebilirliğini dikkate almak suretiyle bu düzenlemeyi gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×