Bakan Şimşek: Türkiye ekonomisi yıllık bazda beklentilerin üzerinde büyüdü

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı ilk çeyreğinde siyasi risk primindeki artışa, parasal sıkılaşmaya ve yürürlüğe konulan makro ihtiyati tedbirlere rağmen Türkiye ekonomisinin yıllık bazda yüzde 4,3 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğünü...

Bakan Şimşek: Türkiye ekonomisi yıllık bazda beklentilerin üzerinde büyüdü
10 Haziran 2014 Salı 11:48

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı ilk çeyreğinde siyasi risk primindeki artışa, parasal sıkılaşmaya ve yürürlüğe konulan makro ihtiyati tedbirlere rağmen Türkiye ekonomisinin yıllık bazda yüzde 4,3 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğünü söyledi.

2014 ilk çeyrek büyüme rakamlarını yazılı açıklama ile değerlendiren Bakan Mehmet Şimşek, "Bahsettiğim bu faktörler iç talep üzerinde baskı yaratmış olsa da en büyük ticaret ortağımız olan AB’deki toparlanma ile rekabetçi kur düzeyi dış talebi olumlu yönde etkilemiştir. Zira yılın ilk çeyreğinde dış talep büyümeye 2,7 puan katkı yapmıştır. Özel sektör tüketimi ise 2,1 puan ile büyümeyi destekleyen en büyük ikinci unsur olmuştur." ifadelerine yer verdi. Şimşek, yılın geri kalanına bakıldığında ise yerel seçimlerin ardından pekişen siyasi istikrarın, piyasaların istikrara kavuşması ile para politikasındaki göreceli gevşeme iç talebi destekleyici yönde olduğunu belirterek, ekonomiye dair öncü göstergelerin de bu durumu teyit ettiğini kaydetti.

ABD ve AB ekonomilerindeki toparlanma, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını düşürmesinin dış talep koşullarındaki iyileşmeyi daha da destekleyeceğine dikkat çeken Şimşek, "Bu çerçevede, 2014 yılında büyümenin daha dengeli bir yapıda gerçekleşmesini bekliyoruz. Yıl sonu için öngördüğümüz yüzde 4 büyüme hedefi üzerindeki riskler dengelidir. Ilımlı büyüyen iç talep ile güçlenen dış talep ise azalan cari işlemler açığında kendisini göstermektedir. Öte yandan istihdamdaki artış eğilimi 2014 yılında da devam etmektedir. İşgücüne katılım oranındaki artışa rağmen işsizlik oranı küresel kriz öncesindeki seviyelere yakın seyretmektedir." dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×